„მეტროპოლმა“ პირველი პროექტი დაასრულა - „მეტროპოლ ბაგების“ მობინადრეებს ბინები გადაეცათ
თბილისს ახალი საცხოვრებელი კომპლექსი შეემატა. „მეტროპოლმაპირველი პროექტი დათქმულ ვადებში დაასრულა და დედაქალაქის ერთ-ერთ პრესტიჟულ უბანშიმეტროპოლ ბაგებისმესაკუთრეებს უკვე გადასცა ბინები, რომლებიც ჩაიფიქრეს.
პროექტი, რომელიც 3 წლის წინ დაიწყო, ყველა გეგმის დაცვით განხორციელდა. „მეტროპოლმასაძირკვლის ჩაყრიდან ყველა ეტაპი ზუსტი ვადების დაცვით გაიარა. სისტემური და სწრაფი პროცესის მართვით, დეველოპერულმა კომპანიამ შეძლო დამეტროპოლ ბაგების“ 14-სართულიანი კორპუსი თეთრი კარკასის მდგომარეობამდე მიიყვანა.
14-სართულიანი კორპუსი 96 საცხოვრებელი ფართით წყნეთისა და ნაფეტვრების სიახლოვეს არის განთავსებული. გადატვირთული ქალაქის ფონზე ეს ადგილი ერთ-ერთ ყველაზე უსაფრთხო ზონად მიიჩნევა, რაც თანამედროვე მცხოვრებლებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. ეკოლოგიურად სუფთა ლოკაციასთან ერთად, კარგად განვითარებული სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურა მრავალფუნქციური კომპლექსის კიდევ ერთი უპირატესობაა. ქალაქის ერთ-ერთ გამორჩეულ უბანში მდებარე ახალი საცხოვრებელი კორპუსის პირველ ორ სართულს კომერციული და საოფისე ფართები იკავებს. საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გაჩერება რამდენიმე მეტრის დისტანციაზეა. შენობა ბაგების დასახლებისა და უნივერსიტეტის ქუჩის დამაკავშირებელ საავტომობილო ხიდთან ახლოს მდებარეობს.
გიორგი მხეიძე, „მეტროპოლისგენერალური დირექტორი: ბაგები“ „მეტროპოლისპირველი პროექტია, რომელიც დათქმულ ვადებში დავასრულეთ. ეს ჩვენი გუნდის პროფესიონალიზმისა და საქმისადმი ერთგულების დამსახურებაა. მშენებლობის დაწყების პირველივე წუთიდან ვიცავდით ყველა სტანდარტს, რათა მომხმარებლებისთვის ჩაგვებარებინა ზუსტად ის ბინები, რომლებიც ჩაიფიქრეს. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ამ პროცესში ჩართული იყვნენ ჩვენი მომავალი მობინადრეები და პროექტის ყველა ეტაპზე მათ დეტალურ ინფორმაციას ვუზიარებდით.
ჩვენთვის მცხოვრებლების კმაყოფილება უმნიშვნელოვანესი მიზანია. მინდა აღვნიშნოის, რომმეტროპოლისთვისმათთან ურთიერთობა ბინების გადაცემით არ სრულდება, ჩვენ მათთან ერთად ვაგრძელებთ სვლასა და განვითარებას“.
ირაკლი აბულაძე, „მეტროპოლისგენერალური დირექტორის მოადგილე ფინანსური და საოპერაციო მიმართულებით: მეტროპოლისგუნდისთვის ბაგები განსაკუთრებული და გამორჩეულია, რადგან სწორედ ამ პროექტით გამოვჩნდით საქართველოს ბაზარზე. აღსანიშნავია ის, რომ უმაღლესი ხარისხითა და სტანდარტების სრული დაცვით შევძელით პირველი საცხოვრებელი კორპუსის აშენება. ჩვენი საქმიანობის სტანდარტი მშენებლობის თანამედროვე მიდგომები, საგანგებოდ შერჩეული ადგილმდებარეობა, ეკომეგობრულობა და მომხმარებლის კომფორტსა და ინტერესებზე მორგებული საცხოვრებელი ფართების შეთავაზებაა. გვიხარია, რომმეტროპოლ ბაგებისმობინადრეებს უკვე გადავეცით ბინები, რომლებიც მათ ჩაიფიქრეს“.
მეტროპოლ ბაგებისმრავალსართულიან კორპუსში ბინების ფართი 54.2 კვ.-დან 107.5 კვ.-მდეა. ჭერის სიმაღლე კი 3 -ია. შიდა სამუშაოებისათვის კომპანიამ პემზა ბლოკი შეარჩია, რაც საცხოვრებელ ფართში მეტ კომფორტსა და სიმყუდროვეს ქმნის. რაც შეეხება შიდა კედლებს, კედლები პერლიტის შემცველი მასალით არის გალესილი, რომელიც თბოგამტარიანობის მაღალი ხარისხით გამოირჩევა და მობინადრეებს ხმაურისაგან მაქსიმალურად იცავს.
სამშენებლო ინდუსტრიის უახლესი ტენდენციებით დაგეგმარებულ კორპუსში მესაკუთრეები თანამედროვე ბინებში იწყებენ ცხოვრებას, სადაც მთავარი აქცენტი ენერგოეფექტურობაზე, ჭკვიანი სახლის სისტემასა და მაღალი ხარისხის სამშენებლო მასალებზე გაკეთდა.
საცხოვრებელ კორპუსში გათვალისწინებულია ხანძარსაწინააღმდეგო და უსაფრთხოების სხვადასხვა სისტემა, ასევე ვიდეოსათვალთვალო კამერები ჰოლში, დერეფნებში, კიბესა და კიბის უჯრედებისთვის გამოყოფილ სივრცეში, ასევე ეზოს ტერიტორიაზე, რაცმეტროპოლ ბაგებშიმცხოვრები ოჯახებისთვის დამატებითი უსაფრთხოების წინაპირობაა.
ეკოლოგიურად სუფთა და გამძლე მასალების გამოყენებით, საცხოვრებელი კორპუსი საიმედო მონოლითური ჩარჩოს მშენებლობის ტექნოლოგიით აშენდა. ფასადები ხის ფორმის ბოჭკოვანი ცემენტის პანელებითა და ფილების კომბინაციით დაიფარა. შენობის გარკვეული ნაწილი კივიტრაჟულია, რასაც შუშის ღია აივნები ემატება.
კეთილმოწყობილი და ფუნქციურად დატვირთულია კომპლექსის ეზო. გამწვანებულ ტერიტორიაზე განსაკუთრებული ადგილი საბავშვო სათამაშო მოედანსა და მოსასვენებელ სკვერებს უჭირავს. მრავალფუნქციური კომპლექსის სიახლოვეს მდებარე კომერციული თუ სოციალიზაციის სივრცეები კიცხოვრებისათვის კიდევ უფრო მეტ კომფორტს ქმნის.
ბაგების კომპლექსის გარდა, „მეტროპოლსამჟამად კიდევ ხუთი მიმდინარე პროექტი აქვს თბილისსა და ბათუმში. დეველოპერული კომპანია 2025 წელს 6 ახალი პროექტის დაწყებას გეგმავს.
---
მეტროპოლის შესახებ: დეველოპერული კომპანია მეტროპოლი საქართველოში 2022 წელს დაფუძნდა. კომპანიას ქვეყნის მასშტაბით შვიდი პროექტი აქვს. თბილისშიმეტროპოლ ბაგებიუკვე დასრულებულია. ასევე მიმდინარეობს "მეტროპოლ ქავთარაძისადა "მეტროპოლ ორთაჭალასმშენებლობა. 2025 წელს დაიწყო კომპანიის პირველი სუბურბანული პროექტისმეტროპოლ ლისისმშენებლობა. ბათუმში კიმეტროპოლ კუბიდა "მეტროპოლ ოვალიშენდება, სადაც ფრანგულ კომპანიასთან, Louvre Hotels Group-თან თანამშრომლობით 5-ვარსკვლავინი სასტუმრო Royal Tulip განთავსდება. ბათუმშივე დაწყო ახალი პროექტისპარალელისმშენებლობა, რომელიც ახალი საცხოვრებელი კორპუსი იქნება პანორამული ხედებით.
მეტროპოლისმშენებლობების ჯამური ფართი 545 000 კვ.-ზე მეტია და მთლინობაში 3500 ბინას მოცავს. დეველოპერული კომპანია 2000-ამდე დასაქმებულს აერთინებს და მისი ჯამური ინვესტიციის მოცულობა 1,050,000,000 ლარია.