საქართველოს ბიზნეს ასოციაცია (BAG) 2025 წელს 8%-იან ეკონომიკურ ზრდას პროგნოზირებს. ეს იმ ფონზე, როდესაც ქვეყნის მთავრობას და საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებს დღეისათვის საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზად 6% აქვთ განსაზღვრული.
როგორც Business Insider Georgia-სთან პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარემ შოთა ბერეკაშვილმა განაცხადა, მისი გათვლებით 2025 წელს ეკონომიკური ზრდა 2024 წლის მსგავსი იქნება.
„არსებული პროგნოზები დაფუძნებულია მსოფლიო ბანკის, სსფ-ს და ასევე EBRD-ს მონაცემებზე. რომლებიც აღნიშნავენ, რომ საქართველოში 2025 წელს ეკონომიკური ზრდა იქნება 6%-ი. თუმცა მათ 2024 წელს 5%-იანი ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი ჰქონდათ და რეალურმა ეკონომიკურმა ზრდამ შეადგინა 9,5%-ი. ჩვენც მიგვაჩნია, რომ იმის გათვალისწინებით, რომ ახალი შესაძლებლობები იქმნება რეგიონში, ახალი საინვესტიციო პროექტების მოლოდინში ვართ - ვფიქრობთ, რომ წელსაც ეკონომიკური ზრდა ანალოგიურად, 2024 წლის მსგავსი იქნება“, - აღნიშნა შოთა ბერეკაშვილმა.