თურქეთის ცენტრალური ბანკი 2025 წლის ინფლაციის პროგნოზს 24%-ზე ინარჩუნებს
თურქეთის მთავარმა ფინანსურმა მარეგულირებელმა ინფლაციის სამწლიანი განახლებული პროგნოზი გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვითაც თურქეთში ინფლაცია 2025 წელს 24%-ის დონეზე შენარჩუნდება.
როგორც თურქეთის ცენტრალური ბანკის ხელმძღვანელი ფატიჰ კარაჰანი აღნიშნავს, მაჩვენებელი წინა პროგნოზთან შედარებით უცვლელი დარჩა, რაც ქვეყნის ფულად-საკრედიტო სექტორზე მკაცრი კონტროლის პოლიტიკის გაგრძელებაზე მიუთითებს.
თურქეთის რესპუბლიკის ცენტრალური ბანკის მიერ წარმოდგენილი მონაცემების თანახმად, ინფლაცია 2026 წელს 12%-მდე, ხოლო 2027 წელს 8%-მდე შემცირდება. ეს ტენდენცია ქვეყანაში ფასების სტაბილურობის თანდათანობით აღდგენაზე მიუთითებს, სადაც ინფლაციური ზეწოლა ბოლო წლების ძირითად პრობლემად რჩება.
ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ მიზნების მისაღწევად საჭიროა როგორც ხელსაყრელი საგარეო ეკონომიკური პირობები, ასევე შიდა ფინანსური დისციპლინა. ამავდროულად, 2025 წლის ბოლოსთვის ინფლაციის მაჩვენებელი, თუნდაც 24%-იანი, საერთაშორისო სტანდარტებით მაინც საკმაოდ მაღალია, რაც თავის მხრივ ასახავს თურქეთის ეკონომიკაში არსებულ მიმდინარე გამოწვევებს.
თურქეთის ცენტრალურმა ბანკმა განაცხადა, რომ გააგრძელებს მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების მონიტორინგს და საჭიროების შემთხვევაში, შეცვლის პოლიტიკას, რათა უზრუნველყოს ინფლაციის მდგრადი შემცირება სამიზნე მაჩვენებელთან მიმართებაში.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წლის აპრილში თურქეთში წლიურმა ინფლაციამ 37.86%-ს მიაღწია, სადაც ფასების ზრდის ლიდერი კომუნიკაციები გახდა. როგორც აღმოჩნდა, აპრილში სამომხმარებლო ფასები მარტთან შედარებით 3%-ით გაიზარდა.