მასკმა Twitter-ი $20 მილიარდად შეაფასა, რაც კომპანიის შესყიდვის ღირებულებაზე 2,5-ჯერ ნაკლებია
ილონ მასკმა Twitter-ის თანამშრომლებს კომპანიის აქციებისთვის, დაახლოებით 20 მილიარდი დოლარის ღირებულების გრანტები შესთავაზა. იტყობინება The Information წყაროზე დაყრდნობით, რომელიც თანამშრომლებისთვის მასკის მიერ გაგზავნილ ელ.წერილს იცნობს. .
შეგახსენებთ, რომ მასკმა Twitter-ი $44 მილიარდად შეიძინა. სოციალური ქსელის ღირებულება შეძენის შემდეგ, მისი მფლობელის თქმით, დაახლოებით 2,5-ჯერ დაეცა, მაგრამ მაინც ბევრად აღემატება Twitter-ის კონკურენტების საჯარო საბაზრო შეფასებას.
მასკი ვარაუდობს, რომ Twitter-ის შემოსავალი ამ წელს $3 მილიარდზე ნაკლები იქნება და ბიზნესის სავარაუდო ღირებულება $33 მილიარდს შეადგენს.
Twitter-სა და Musk-ს ამ ინფორმაციაზე კომენტარი ჯერ არ გაუკეთებიათ.
შედარებისთვის, Twitter-ის უახლოესი კონკურენტები საჯარო ბაზარზე ციფრულ რეკლამაში, Snap, Pinterest და Meta Platforms, საშუალოდ 4,5-ჯერ უფრო სწრაფად ვაჭრობენ.
2022 წლის ნოემბრის დასაწყისში მასკმა Twitter-ის 7500 თანამშრომლის ნახევარზე მეტი გაათავისუფლა.
მანამდე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ 2022 წლის ბოლოდან მსხვილ ამერიკულ ტექნოლოგიურ კომპანიებს მასობრივი გათავისუფლების ტალღა მოიცავთ . პერსონალის შემცირების შესახებ ასევე გამოაცხადეს Microsoft-მა, კრიპტო ბირჟა Coinbase-მა, Meta-მ, Amazon-მა, Netflix-მა და სხვა კომპანიებმა.