ქვეყნის პრიორიტეტი არის კულტურული ტურიზმი და მათთვის ქვეყანაში ყველაზე პოპულარული მიმართულებები იმის მიხედვით განისაზღვრება თუ სად ჩამოდის ვიზიტორი, - ამის შესახებ Business Insider Georgia-სთან საქართველოს ტურიზმის ასოციაციის ხელმძღვანელმა ნატა კვაჭანტირაძემ განაცხადა.
„გააჩნია სად ჩამოდის ტურისტი, მაგრამ სამივე პირდაპირი მიმართულება, საიდანაც ტურისტი ქვეყანაში პირდაპირი რეისებით შემოდის არის პრიორიტეტული. რა თქმა უნდა თბილისი, იმერეთის და აჭარის რეგიონები. იქიდან გამომდინარე თუ სად მოხვდება ჩვენთან ჩამოსული ტურისტი შესაბამისადაც ირჩევს იმ ძირითად მოსანახულებელ ადგილებს, რაც მიმდებარე ტერიტორიებს უკავშირდება.
მაგალითად თუ ტურისტი ქვეყანაში თბილისში ჩამოდის და მოკლევადიანი ვიზიტია ირჩევს თბილისთან ახლოს 2-3 საათიან რადიუსს. ეს შეიძლება იყოს კახეთი, ყაზბეგი, ქართლი. მაგრამ თუ ის ჩამოდის იმერეთში, იმერეთის მასშტაბით საინტერესოა მისთვის ქუთაისი, ასევე სტუმრობენ ვარძიას, სამცხე ჯავახეთს. იგივეა აჭარის ნაწილშიც. აჭარაში ჩამოსული ტურისტი ძალიან ხშირად მიდის სვანეთში სამოგზაუროდ.
მაგრამ თუ ვისაუბრებთ მიმართულებებზე? გეტყვით, რომ ქვეყნის პრიორიტეტი არის კულტურული ტურიზმი, რომელიც იმის და მიხედვით განისაზღვრება სად ჩამოდის ვიზიტორი. კულტურული ტურიზმის ჭრილში ასევე კონცენტრირდება მომხმარებელი, ჩვენი გასტრონომიით და ღვინით“, - ამბობს საქართველოს ტურიზმის ასოციაციის ხელმძღვანელი.
საქსტატის მონაცემებით, 2023 წლის II კვარტალში საქართველოს ტერიტორიაზე საერთაშორისო არარეზიდენტი მოგზაურების 1.7 მილიონი შემოსვლა დაფიქსირდა, რაც 57.4 პროცენტით მეტია წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელზე.
ვიზიტების უმრავლესობა განხორციელდა თბილისსა და აჭარის ა/რ-ში, შესაბამისად, 709.3 ათასი და 661.8 ათასი ვიზიტი.