ციფრული აქტივების მარკეტ მეიქინგის საფუძვლები
კრიპტოვალუტის ბაზრის მიმოხილვა გვიჩვენებს, რომ მარკეტ მეიქინგი უმნიშვნელოვანესი კომპონენტია ფინანსური ბაზრების შეუფერხებელი ფუნქციონირებისთვის — და ეს ეხება არა მხოლოდ ტრადიციულ, არამედ ინოვაციურ კრიპტო ბაზრებსაც.
სიღრმისეული ანალიზი ცხადყოფს, რომ კრიპტო ბაზარზე ზოგიერთი სპეციალიზებული კომპანია და მსხვილი ბირჟები (მაგალითად, WhiteBIT-ის მარკეტ მეიქერების პროგრამა) სთავაზობენ მარკეტ მეიქინგის სერვისებს. ისინი კრიპტო ვალუტების ბაზრებზე თამაშობენ მნიშვნელოვან როლს ლიკვიდურობის უზრუნველყოფაში, ფასების მერყეობის შემცირებაში და სავაჭრო ოპერაციების ეფექტურად შესრულებაში მყიდველებსა და გამყიდველებს შორის.
ამ სტატიაში ახსნილია ციფრული აქტივებისთვის მარკეტ მეიქინგის ძირითადი პრინციპები, მისი მნიშვნელობა და ის პრობლემები, რომელთაც იგი აგვარებს ტოკენიზებულ ეკონომიკებში.
კრიპტოვალუტის ბაზრის მიმოხილვა აჩვენებს, რომ მარკეტ მეიქინგი გულისხმობს სხვადასხვა კრიპტო ვალუტებისთვის ყიდვისა და გაყიდვის ფასების ციტირებას, რაც კრიპტო ბაზარზე შეუფერხებელ ვაჭრობას უზრუნველყოფს.
მარკეტ მეიქერები არიან სუბიექტები ან ინდივიდები, რომლებიც იღებენ პასუხისმგებლობას ბაზარში ლიკვიდურობის შენარჩუნებაზე — მათ ყოველთვის აქვთ მზადყოფნა, იყიდონ ან გაყიდონ აქტივები ნებისმიერ დროს.
ისინი ამცირებენ ე.წ. bid-ask spread-ს — სხვაობას იმ ფასს შორის, რომელსაც მყიდველი სთავაზობს და იმ ფასს შორის, რომელსაც გამყიდველი ითხოვს. ამ გზით, კრიპტო ბაზარი ხდება უფრო ეფექტური და სტაბილური კრიპტო ვალუტების ვაჭრობისთვის.
კრიპტოვალუტის ბაზრის მიმოხილვა ნათლად აჩვენებს, რომ კრიპტო მარკეტ მეიქერები ფინანსურ ბაზრებში რამდენიმე არსებით პრობლემას აგვარებენ:
კრიპტოვალუტის ბაზრის მიმოხილვა ცხადყოფს, რომ არსებობს რამდენიმე ძირითადი შემთხვევა, როდესაც მარკეტ მეიქერის მომსახურება აუცილებელია კრიპტო ბაზარზე: