მიღებული ცვლილებები ქმნის მკაფიო სამართლებრივ ჩარჩოს IT სფეროს წარმომადგენლებისათვის საქართველოში დროებითი ბინადრობის ნებართვის გაცემის შესახებ - ვახტანგ შურღაია
იურიდიული ფირმა „ბი ვი ქონსალთინგის“ მმართველი პარტნიორი, ვახტანგ შურღაია ეხმაურება უცხოელებისთვის ბინადრობის ნებართვის მოპოვების წესში ცვლილებების შეტანას.
საქართველოს მთავრობის 2025 წლის 27 აგვისტოს №389 დადგენილების თანახმად, ცვლილებები ეხება ინფორმაციული ტექნოლოგიების სფეროში დასაქმებული უცხოელებისთვის დროებითი ბინადრობის ნებართვის გაცემის წესს და მიზნად ისახავს სექტორში კვალიფიციური და ფინანსურად მდგრადი სპეციალისტების მოზიდვას. პირველად განისაზღვრა ფინანსური მინიმალური ზღვარი - წლიური შემოსავალი 25,000 აშშ დოლარის ექვივალენტში, ასევე, დამატებით დადგინდა კონკრეტული დოკუმენტების ნუსხა ბინადრობის ნებართვის მისაღებად.
„მნიშვნელოვანია, რომ დადგენილება კონკრეტულად განსაზღვრავს, ვინ მიიჩნევა IT სფეროს წარმომადგენლად. ახალი რეგულაცია უცხოელებს სთავაზობს 6 თვიდან 3 წლამდე ვადით ბინადრობის ნებართვის მიღებას, რომლის გაგრძელებაც შესაძლებელია 3-3 წლით, თუმცა არაუმეტეს 12 წლამდე.
საერთო ჯამში, მიღებული ცვლილებები ქმნის მკაფიო სამართლებრივ ჩარჩოს IT სფეროს წარმომადგენლებისათვის საქართველოში დროებითი ბინადრობის ნებართვის გაცემის შესახებ. საკანონმდებლო სიახლე შეიძლება შეფასდეს, როგორც ერთგვარი ბალანსი ქვეყნისთვის საჭირო კვალიფიციური კადრების მოზიდვასა და რეგულაციის გამკაცრებას შორის“, - აცხადებს ვახტანგ შურღაია.