ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტი „იურიდიული დახმარების შესახებ“ კანონში ცვლილებებს განიხილავს - რა იცვლება
ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტი „იურიდიული დახმარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებს მეორე მოსმენით განიხილავს.
კანონპროექტის თანახმად, იურიდიული დახმარების სამსახური პრემიერ-მინისტრის წინაშე ანგარიშვალდებული ორგანო გახდება. აქამდე, იურიდიული დახმარების სამსახური, არცერთ სახელმწიფო ორგანოს არ ექვემდებარებოდა და ანგარიშვალდებული იყო მხოლოდ პარლამენტის წინაშე.
კანონპროექტის დამტკიცების შემთხვევაში, სამსახურის ხელმძღვანელი ყოველწლიურ ანგარიშს პარლამენტის ნაცვლად, პრემიერ-მინისტრს წარუდგენს. ამასთან, პრემიერს ენიჭება სამსახურის დირექტორის თანამდებობაზე დანიშვნისა და თანამდებობიდან გათავისუფლების უფლებამოსილება.
პარლამენტში წარდგენილი პროექტის მიხედვით იურიდიული დახმარების საბჭო 9 წევრის ნაცვლად, 7 წევრის შემადგენლობით დაკომპლექტდება. სახელისუფლებო გუნდისთვის აღნიშნული ინიციატივის მიზანია იურიდიული დახმარების სამსახურის საქმიანობისა და მისი მონიტორინგის ეფექტურობის გაზრდა.