მნიშვნელოვანია, რომ გამკაცრდა საქართველოში უცხოელების დასაქმების პირობები, დაწესდა მთელი რიგი შეზღუდვები, ამ კანონის სათანადოდ აღსრულება ჩვენი პასუხისმგებლობაა - ირაკლი კობახიძე
ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ, თქვენს მიერ მიღებული კანონით, გამკაცრდა საქართველოში უცხოელების დასაქმების პირობები და აქ მთელი რიგი შეზღუდვები დაწესდა, მნიშვნელოვანია ამ კანონის სათანადოდ აღსრულება, ეს არის ჩვენი პასუხისმგებლობა და ამას თავიდან ბოლომდე უზრუნველვყოფთ,- ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში, ინტერპელაციის წესით გამოსვლისას განაცხადა.
მისივე თქმით, ასევე ძალიან მნიშვნელოვანი იყო ის ცვლილებები, რომლებიც განხორციელდა შსს-ში მიგრაციის დეპარტამენტის ინსტიტუციური და ინფრასტრუქტურული გაძლიერების კუთხით.
„ჩვენ, რამდენიმე დღის წინ, მოვინახულეთ მიგრაციის დეპარტამენტის სრულიად ახლად აშენებული შენობა, გვაქვს ახალი მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა, რომლითაც არის მიგრაციის დეპარტამენტი უზრუნველყოფილი და ასევე მინდა, მოგახსენოთ, რომ რამდენჯერმე გაიზარდა თანამშრომლების რაოდენობა, სულ 9 თანამშრომელი იყო დაკავებული მიგრაციის საკითხებით, გასაგებია, რომ ასეთ პირობებში რთული იყო შედეგების მიღწევა. რამდენჯერმე გაიზარდა ეს მაჩვენებელი, რაც მოგვცემს უკანონო მიგრაციასთან ეფექტიანად ბრძოლის შესაძლებლობას. ასევე, მუდმივ რეჟიმში მიმდინარეობს სასაზღვრო პოლიციის ტექნიკური აღჭურვილობის მოდერნიზაცია, რაც ასევე მნიშვნელოვანია, უკანონო მიგრაციასთან საბრძოლველად. რაც შეეხება სამომავლო გეგმებს, მზადდება მთელი რიგი საკანონმდებლო ინიციატივები,"- განაცხადა პრემიერმა.
პოლიტიკა
image საქართველოში სიღარიბის ზღვარს მიღმა ცხოვრობდა მილიონ 100 ათასზე მეტი ადამიანი და ეს მაჩვენებელი შემცირდა 350 ათასამდე ჩვენი ხელისუფლების პირობებში - ირაკლი კობახიძე
18.02.2026.14:49
2012 წელს მილიონ 100 ათასზე მეტი ადამიანი ცხოვრობდა სიღარიბის ზღვარს მიღმა საქართველოში, 30% იყო სიღარიბის მაჩვენებელი საქართველოში, რომელიც 2020 წლისთვის უკვე შემცირებული იყო დაახლოებით 21%-მდე, - ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში, ინტერპელაციის წესით გამოსვლისას განაცხადა.
მთავრობის მეთაურმა ქვეყანაში არსებულ სოციალურ მდგომარეობასთან დაკავშირებით დასმულ კითხვას უპასუხა და აღნიშნა, რომ ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში სიღარიბის მაჩვენებელი 9,4%-მდე შემცირდა.
„რაც შეეხება იმას, როგორია სოციალური მდგომარეობა ქვეყანაში, ითქვა, რომ თუ არ ვცდები, 70 ათასი იღებს 600 ლარზე ნაკლებ ხელფასს და ითქვა, რომ 708 ათასი ცხოვრობს სიღატაკის ზღვარს მიღმა და აქედან 190 ათასი არის 18 წლამდე ბავშვი. აქ მინდა დავაზუსტო მონაცემები, რაც შეეხება სიღარიბის მაჩვენებელს. პირველ რიგში უნდა ითქვას, საიდან დავიწყეთ 2012 წელს. ვითარება იყო უმძიმესი, მილიონ 100 ათასზე მეტი ადამიანი ცხოვრობდა სიღარიბის ზღვარს მიღმა საქართველოში. 30% იყო სიღარიბის მაჩვენებელი საქართველოში, რომელიც 2020 წლისთვის უკვე შემცირებული იყო დაახლოებით 21%-მდე, 21,3% იყო სიღარიბის მაჩვენებელი 2020 წელს და მას შემდეგ, 2024 წლის ჩათვლით, სიღარიბის მაჩვენებელი შემცირდა 9,4%-მდე. საქართველოში სიღარიბის ზღვარს მიღმა ცხოვრობდა მილიონ 100 ათასზე მეტი ადამიანი და ეს მაჩვენებელი შემცირდა 350 ათასამდე ჩვენი ხელისუფლების პირობებში. ამ კუთხით განსაკუთრებით გამორჩეული იყო ბოლო რამდენიმე წელიწადი. 2025 წლის დაზუსტებული მონაცემი ჯერ არ არის გამოქვეყნებული, ოთხწლიანი მონაცემებით, ჩვენ მოვახერხეთ სიღარიბის განახევრება ჩვენს ქვეყანაში. ეს იყო სწრაფი ეკონომიკური ზრდის შედეგი. ზრდის საშუალო მაჩვენებელი ბოლო 5 წლის განმავლობაში იყო 9,3%. ჩვენ ამ კუთხით ვართ ლიდერი ევროპის კონტინენტზე და რეგიონში მთლიანად და ამან შეამცირა საქართველოში სიღარიბე. მილიონ 100 ათასზე მეტი იყო სიღარიბის ზღვარს მიღმა და არის 350 ათასი ადამიანი", - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
პრემიერის განმარტებით, რაც შეეხება 708 ათას ადამიანს, ეს ადამიანები იღებენ სოციალურ დახმარებას და ეს არ ნიშნავს იმას, რომ ყველა ეს ადამიანი არის სიღარიბის ზღვარს მიღმა.
„არსებობს საერთაშორისო მეთოდოლოგიით, მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგიით დათვლილი სტატისტიკა, რომლის მიხედვითაც სიღარიბის ზღვარს მიღმა საქართველოში ცხოვრობს 350 ათასი ადამიანი. როდესაც თქვენი პარტიის თავმჯდომარე იყო მთავრობის მეთაური, მაშინ ეს მაჩვენებელი იყო დაახლოებით 800 ათასი, მაგრამ ვერავინ უსაყვედურებდა ვერც მას სიღარიბის ამ მაჩვენებელს. 800 ათასი ადამიანი ცხოვრობდა 2020 წელს სიღარიბის ზღვარს მიღმა, მას ვერავინ უსაყვედურებდა, რადგან მაშინ ჩვენმა ხელისუფლებამ შევამცირეთ ეს მაჩვენებელი 30%-ით, 21,3%-მდე. 2020 წლის შემდეგ დაიწყო სწრაფი ეკონომიკური ზრდა და მოვახერხეთ ამ მაჩვენებლის შემცირება 9,4%-მდე", - აღნიშნა პრემიერ-მინისტრმა.