ყველაზე დიდი პრობლემაა, რატომ გვიზრდის ქსელური მარჟას - გვესმის ქსელური მაღაზია „ქეშბექის“ გარეშე ვერ იარსებებს, მაგრამ ის უკვე ჩვენს ფუნქციას ითავსებს. რაღაც პროცენტზე უნდა შევჯერდეთ, რომ მის ზემოთ ვერ მოითხოვოს მარჟა - მერაბ ვასაძე
„კითხვა დასვით, ქსელურების მოგების მარჟა არ იზრდება, ვნახეთ და იგივე რჩებაო“, - ზუსტად ეს არის ჩვენი ყველაზე დიდი პრობლემა. რატომ გვიზრდის ქსელური მარჟას, - განაცხადა საკონდიტრო კომპანიის „სანდომი“ გენერალურმა დირექტორმა, მერაბ ვასაძემ პარლამენტის დროებითი კომისიის სხდომაზე.
„სანდომის“ გენერალური დირექტორი შეშფოთებას გამოხატავს ქსელური მარკეტების მხრიდან ადგილობრივ მწარმოებლებზე ზეწოლის გამო და აღნიშნავს, რომ პარლამენტი, სახელმწიფოსთან ერთად უნდა შეჯერდეს გარკვეულ პროცენტზე, რის ზემოთაც ქსელური მაღაზიები მარჟის დაწესებას ვეღარ მოითხოვენ.
მერაბ ვასაძე აღნიშნავს, რომ სხვა შემთხვევაში ქართული წარმოება განადგურდება.
„პირველი დასვით შეკითხვა რატომ აწყობთ მაღაზიების გახსნა? იმიტომ, რომ როდესაც ქსელურს ვხვდებით საუბარს იწყებს ასე: მე მაქვს ამდენი მაღაზია, პლუს წელს გავხსნი 200 მაღაზიას, მექნება ბევრი მაღაზია და შენ უნდა დამიმატო 5% „ქეშბექი“. ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ის ჩემგან მეტ მოგებას ნახავს. ის მეტ მოგებას არ ნახულობს, ოღონდ ჩემს საქონელს ყიდის გაცილებით იაფად.
ძალიან კარგად გვესმის ქსელური მაღაზია „ქეშბექის“ გარეშე ვერ იარსებებს. მისი მთავარი მოგება არის ჩაატაროს აქცია, უფრო იაფად დაანახოს, ყველას აჩვენოს, რომ დაბალი სეგმენტია, მაგრამ უკვე ქსელური გადადის არა დაბალ ფასში გაყიდვაზე, არამედ ჩვენს ფუნქციას ითავსებს. ბევრი მაღაზია საქონელს ყიდულობს იგივე ქსელურიდან და ყიდის მის მაღაზიაში, გაცილებით იაფი უჯდება, ვიდრე ჩემი დისტრიბუტორი სთავაზობს. პრობლემა ამაშია და ამას ვამბობთ, რომ „ქეშბექის“ მოხსნა არ არის სწორი, ის რაღაც დონეზე უნდა შეჩერდეს და უნდა ითქვას, რომ ამაზე მეტს ვერ დადებ „ქეშბექს“ და ვერ შესთავაზებ სხვა პირობას როგორც ფასდაკლებას, ამაზეა საუბარი. მგონია სახელმწიფო უნდა დაგვეხმაროს, რომ რაღაც პროცენტზე შეჯერდეთ, რომ ამის ზემოთ ქსელურმა ვერ მოითხოვოს მარჟა, სხვა შემთხვევაში ქართულ წარმოებას გაგვინადგურებენ“-განაცხადა მერაბ ვასაძემ.
ქეშბექის გადახდის დაგვიანება მოქმედებს ბიზნესზე - შეკვეთის მისაწოდებლად გვჭირდება თანხა, ამიტომ მივდივართ ბანკთან, რომელიც გვაძლევს მაღალ პროცენტში სესხს და ეს პროცესი გრძელდება დაუსრულებლად - „ჯეო ნატურალსის“ ფინანსური დირექტორი