რა პრობლემებს აგვარებს მონურალი?
მონურალი (ფოსფომიცინის ტრომეტამოლი) ანტიბაქტერიულ პრეპარატს წარმოადგენს, რომელიც საშარდე გზების ინფექციების სამკურნალოდ გამოიყენება. მას შვეიცარიული ფარმაცევტული კომპანია Zambon Switzerland Ltd აწარმოებს.
ცნობილია, რომ ფოსფომიცინი პირველად აღმოაჩინეს 1969 წელს; ხოლო ტრომეტამოლის მარილი, რომელიც მონურალის აქტიური ინგრედიენტია, შემდგომში განვითარდა და დაინერგა კლინიკურ პრაქტიკაში.
ჩვეულებრივ, პრეპარატი ინიშნება მწვავე ბაქტერიული ცისტიტის, მორეციდივე ბაქტერიული ცისტიტის გამწვავების, ბაქტერიული არასპეციფიკური ურეთრიტის, უსიმპტომო ბაქტერიურიის (ორსულობისას) და საშარდე გზების ოპერაციის შემდგომი ინფექციების სამკურნალოდ. ასევე, მონურალი გამოიყენება შარდგამომყოფი გზების ინფექციების პროფილაქტიკის მიზნით ქირურგიული ჩარევისას და ტრანსურეთრალური დიაგნოსტიკური გამოკვლევების დროს.
იქიდან გამომდინარე, რომ აქ დასახელებული პრობლემები საკმაოდ გავრცელებულია და ბევრ ადამიანს აწუხებს, მონურალიც ფართოდ გამოიყენება. მეტი თვალსაჩინოებისთვის, შეგვიძლია ვრცლად განვიხილოთ თითოეული მათგანის გავრცელების სტატისტიკა:
მოგეხსენებათ, ბაქტერიული ცისტიტი არის შარდის ბუშტის ინფექცია, რომელიც განსაკუთრებით ხშირია ქალებში. სტატისტიკის მიხედვით, ქალების დაახლოებით 50%-ს ცხოვრების განმავლობაში ერთხელ მაინც უვითარდება ცისტიტი. მამაკაცებში ეს მაჩვენებელი გაცილებით დაბალია. ზოგადად, მისი განვითარების რისკი იზრდება სქესობრივი აქტის, ორსულობისა და მენოპაუზის პერიოდში.
ხოლო ბაქტერიული არასპეციფიური ურეთრიტი არის შარდსადენის ანთება, რომელიც გამოწვეულია ბაქტერიებით, გარდა გონოკოკისა. ეს მდგომარეობა ხშირად ასოცირდება სქესობრივი გზით გადამდებ ინფექციებთან და უფრო ხშირია სქესობრივად აქტიურ პირებში. ამასთან, ზუსტი გავრცელების მაჩვენებლები განსხვავდება რეგიონებისა და პოპულაციების მიხედვით.
ხოლო უსიმპტომო ბაქტერიურია ორსულობისას ნიშნავს ბაქტერიების არსებობას შარდში კლინიკური სიმპტომების გარეშე. საგულისხმოა, რომ ორსულთა დაახლოებით 2-10%-ს შეიძლება აღენიშნებოდეს ეს მდგომარეობა. თავის მხრივ, მიუხედავად სიმპტომების არარსებობისა, უსიმპტომო ბაქტერიურია ორსულობისას დაკავშირებულია გართულებების რისკთან, როგორებიცაა პიელონეფრიტი და ნაადრევი მშობიარობა, ამიტომ აუცილებელია მისი დროული გამოვლენა და მკურნალობა.
რაც შეეხება საშარდე გზების ოპერაციის შემდგომ ინფექციებს, შედარებით ხშირია, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც გამოიყენება შარდის კათეტერები ან სხვა სამედიცინო მოწყობილობები. ბუნებრივია, ოპერაციის შემდგომი ინფექციების რისკი დამოკიდებულია ოპერაციის ტიპზე, პაციენტის ზოგად ჯანმრთელობასა და ჰიგიენურ პირობებზე. რა თქმა უნდა, პროფილაქტიკური ქმედებები, როგორიცაა ანტიბიოტიკოთერაპია, ამცირებს ინფექციების განვითარების ალბათობას.
ამ მდგომარეობების გავრცელების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია მათი დროული დიაგნოსტიკა და შესაბამისი მკურნალობა, რათა თავიდან იქნას აცილებული გართულებები და პაციენტის ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესება.
აღნიშნული პრობლემების მოსაგვარებლად, მონურალის მექანიზმი ეფუძნება ბაქტერიული უჯრედის კედლის სინთეზის პირველ ეტაპზე ჩარევას. უფრო კონკრეტულად, ბლოკავს უჯრედის კედლის სინთეზს და იწვევს ბაქტერიის სიკვდილს. აღსანიშნავია, რომ მონურალს არ გააჩნია ჯვარედინი რეზისტენტობა სხვა ანტიბიოტიკებთან და სინერგიული ეფექტის მისაღწევად და სხვა ანტიბიოტიკებთან კომბინაციაც დასაშვებია.