IMF-მა 2025 წლის გლობალური ზრდის პროგნოზი 2.8%-მდე შეამცირა, რაც ტარიფების გამწვავებული ზრდისგან მომდინარე რისკებს უკავშირდება - TBC Capital
დოლარი აშშ-ის ეკონომიკური შენელების შიშის ფონზე სუსტდება, - ამის შესახებ თიბისი კაპიტალის მიერ მომზადებულ კაპიტალის ბაზრების ყოველკვირეულ მიმოხილვაშია აღნიშნული.
პუბლიკაციაში წერია, რომ განვითარებადი ბაზრების ინვესტორებს ყურადღება გლობალურ ეკონომიკასა და აშშ დოლარზე გადააქვთ, მას შემდეგ რაც ტრამპის პრეზიდენტობის დასაწყისში განვითარებადი ბაზრების აქტივებმა მოულოდნელი მოგება დააფიქსირეს. მიუხედავად ბაზრებზე არეულობისა და დოლარის მიერ სამწლიანი მინიმუმის მიღწევისა, განვითარებადი ბაზრების აქციებმა და ადგილობრივ ვალუტაში დენომინირებულმა ობლიგაციებმა აშშ-ის აქტივებზე უკეთესი შედეგი აჩვენეს, ხოლო ვალუტებმა 2017 წლის შემდეგ ყველაზე ძლიერი აღმასვლა განიცადეს.
ამჟამად, როდესაც დოლარი აშშ-ის ეკონომიკური შენელების შიშის ფონზე სუსტდება, განვითარებადი ბაზრების მომავალი დამოკიდებულია იმაზე, თუ რამდენად დიდ ზიანს მიაყენებს ეკონომიკას ტრამპის სავაჭრო პოლიტიკა. IMF-ისა და მსოფლიო ბანკის გაზაფხულის შეხვედრებზე განხილვების ძირითადი თემა სწორედ ეკონომიკური ზრდის შენელება იყო. IMF-მა 2025 წლის გლობალური ზრდის პროგნოზი 2.8%-მდე შეამცირა, რაც ტარიფების გამწვავებული ზრდისგან მომდინარე რისკებს უკავშირდება.
„ინვესტორები, როგორიცაა RBC Capital-ის ლუის ესტრადა, აცხადებენ, რომ აშშ-ის ზომიერი, მაგრამ არა სრულმასშტაბიანი რეცესია, შესაძლოა სასარგებლო აღმოჩნდეს განვითარებადი ბაზრებისთვის. მას შემდეგ, რაც ტრამპი პრეზიდენტი გახდა, განვითარებადი ბაზრების აქციებმა 3.2%-ით მოიმატა, მაშინ როდესაც S&P 500-ის ინდექსი 7.5%-ით შემცირდა. ზრდის მთავარი წყარო ლათინური ამერიკა, სამხრეთ აფრიკა და ინდოეთი იყო.
IMF-ის შეხვედრებზე JPMorgan-ის მიერ ჩატარებულმა გამოკითხვამ აჩვენა, რომ ინვესტორთა უმეტესობა 2025 წლის ბოლომდე დოლარის კიდევ უფრო შესუსტებას ელოდება, რაც განვითარებად ბაზრებზე კაპიტალის ნაკადებს აძლიერებს. მენეჯერებს განსაკუთრებით მოსწონთ ბრაზილიური რეალი, მექსიკური პესო და პერუს სოლი, ხოლო Goldman Sachs-ის სტრატეგები ყურადღებას აზიაზე, ჩილესა და ჩეხეთზე ამახვილებენ“, - აღნიშნულია თიბისი კაპიტალის მიმოხილვაში.
რაოდენ მნიშვნელოვანიც არ უნდა იყოს არსებული რისკები, ოპტიმიზმი მაინც არსებობს — თუ დოლარის სისუსტე გაგრძელდება და სავაჭრო შეთანხმებები რეალიზდება, განვითარებად ეკონომიკებს შეუძლია მნიშვნელოვნად იხეირონ. როგორც Global X Management-ის მალკოლმ დორსონი აღნიშნავს, „განვითარებადი ბაზრები აშშ-ის სუსტი დოლარის მთავარი ბენეფიციარია.“