სექტემბერში სურსათის მსოფლიო ფასები შედარებით სტაბილური იყო - FAO
FAO-ს მონაცემებით, სექტემბერში სურსათის მსოფლიო ფასები შედარებით სტაბილური დარჩა.
შაქარსა და სიმინდზე ფასების მნიშვნელოვანი ზრდა კომპენსირდება მცენარეულ ზეთებზე, რძის პროდუქტებსა და ხორცზე ფასების შემცირებით.
სექტემბერში FAO-ს სურსათის ფასების ინდექსის საშუალო ღირებულება, (რომელიც აკონტროლებს სურსათის მსოფლიო ფასების ყოველთვიურ რყევებს), შეადგენდა 121,5 პუნქტს, ხოლო აგვისტოში მისი ღირებულება 121,4 პუნქტი იყო. შედეგად, ინდექსის ღირებულება 10,7 პროცენტით ჩამორჩება გასული წლის შესაბამის დონეს და 24,0 პროცენტით ნაკლებია 2022 წლის მარტში დაფიქსირებულ რეკორდულ ღირებულებაზე.
FAO-ს მარცვლეულის ფასების ინდექსი გაიზარდა 1.0 პროცენტით წინა თვესთან შედარებით, ძირითადად სიმინდის გლობალური ფასების 7.0 პროცენტიანი ზრდის შედეგად ბრაზილიიდან მიწოდებაზე ძლიერი მოთხოვნის, არგენტინაში ფერმის სუსტი გაყიდვებისა და ბარის ტრანსპორტირების მაღალი ტარიფების გამო.  ხორბლის გლობალური ფასები დაეცა 1,6 პროცენტით, რაც დაეხმარა რუსეთის ფედერაციაში საკმაო მარაგსა და მოსავლის ხელსაყრელ პერსპექტივას, ხოლო FAO-ს ბრინჯის ფასების ინდექსი დაეცა 0,5 პროცენტით, ძირითადად სუსტი იმპორტის მოთხოვნის გამო.
FAO-ს მცენარეული ზეთის ფასების ინდექსი აგვისტოს მაჩვენებელთან შედარებით 3,9 პროცენტით დაეცა, პალმის, მზესუმზირის, სოიოს და რაფსის ზეთებზე, რაც ნაწილობრივ გამოწვეულია სეზონურად მაღალი წარმოებითა და ძლიერი ექსპორტის მიწოდებით.
FAO-ს შაქრის ფასების ინდექსი აგვისტოდან 9,8 პროცენტით გაიზარდა 2010 წლის ნოემბრის შემდეგ უმაღლეს დონემდე, წინასწარი პროგნოზები მიუთითებს წარმოების შემცირებაზე ტაილანდსა და ინდოეთში, შაქრის მწარმოებელ წამყვან ქვეყნებში.
FAO-ს რძის პროდუქტების ფასების ინდექსი აგრძელებდა კლებას ზედიზედ მეცხრე თვეა, აგვისტოს მაჩვენებელზე 2.3 პროცენტით დაბლა, რაც გამოწვეულია იმპორტის სუსტი მოთხოვნით გლობალურ ბაზრებზე და დიდი მარაგებით წამყვან მწარმოებელ რეგიონებში. გარდა ამისა, რძის პროდუქტებზე მსოფლიო ფასების დაცემას ასევე შეუწყო ხელი ევროს დოლართან მიმართებით შესუსტებამ.
FAO-ს ხორცის ფასების ინდექსი წინა თვესთან შედარებით 1.0 პროცენტით დაეცა, რადგან იმპორტზე სუსტი მოთხოვნა და ძლიერი გლობალური საექსპორტო მიწოდება ღორის, ფრინველის და ცხვრის ფასებზე დაღმავალ ზეწოლას ახდენდა.
მეორეს მხრივ, საქონლის ხორცის გლობალური ფასები გაიზარდა, რაც გამოწვეულია მჭლე ძროხის ხორცზე იმპორტის ძლიერი მოთხოვნით, განსაკუთრებით შეერთებულ შტატებში.