საქართველოში იმპორტირებული ავოკადოს 58% ქვეყანაში ნიდერლანდებიდან შემოვიდა
საქართველოში ავოკადოზე მოთხოვნა კვლავ მზარდია. როგორც საქსტატის საიტზე განთავსებული ინფორმაციიდან ირკვევა, 2025 წელს საქართველოში 5 466.4 ათასი დოლარის ღირებულების 2 050.6 ტონა ავოკადოს იმპორტი განხორციელდა. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ 2025 წელს 2024 წელთან შედარებით ქვეყანაში ავოკადოს იმპორტი 8%-ით გაიზარდა. 2024 წელს საქართველოში ავოკადოს იმპორტი 1 894.9 ტონას შეადგენდა.
საქართველოში იმპორტირებული ავოკადოს 58% ქვეყანაში ნიდერლანდებიდან შემოვიდა.
TOP 5 ქვეყანა, საიდანაც საქართველო ავოკადოს იმპორტს ახდენს:
• ნიდერლანდები - 1 197.2 ტონა;
• თურქეთი - 696.6 ტონა;
• ლიბანი - 63.0 ტონა;
• არაბთა გაერთიანებული საამიროები - 43.2 ტონა;
• ისრაელი - 33.5 ტონა;
image როგორია საქართველოსა და ბელარუსის მიმდინარე სავაჭრო ურთიერთობები
საქართველოდან ბელარუსში ექსპორტი მზარდია, ხოლო იმპორტი 2025 წელს შემცირდა. საქსტატის ინფორმაციით, 2025 წელს საქართველომ ბელარუსში 42 847.0 ტონა პროდუქცია გაგზავნა, 2024 წელს კი 36 695.9 ტონა. შესაბამისად წლიურ ჭრილში ბელარუსში ექსპორტი 17%-ით არის გაზრდილი. საქართველოდან ბელარუსში ნომერ პირველი საექსპორტო პროდუქტი ეთილის სპირტია.
• ეთილის სპირტი არადენატურირებული, სპირტის კონცენტრაციით 80 მოც.%-ზე ნაკლები, სპირტიანი სასმელები - 11 619.6 ათასი დოლარი;
• ყურძნის ნატურალური ღვინოები - 8 379.8 ათასი დოლარი;
• ვაქცინები, სისხლი და იმუნური პროდუქტები - 4 754.5  ათასი დოლარი;
• წყლები, მინერალურისა და დაგაზიანებულის ჩათვლით, შაქრის დანამატების შემცველობით - 3 880.8  ათასი დოლარი;
• მინერალური და მტკნარი წყლები - 2 527.5 ათასი დოლარი;
• რძე და ნაღები, შესქელებული ან შაქრის დამატებით - 12 992.5 ათასი დოლარი;
• ხე-ტყის მასალა, გასწვრივ დახერხილი ან დაპობილი, სისქით 6 მმ-ზე მეტი - 9 998.3 ათასი დოლარი;
• ფილები მერქანბოჭკოვანი მერქნის ან სხვა გამერქნებული მასალებისაგან - 6 143.9 ათასი დოლარი;
• ხორცი მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის, ახალი ან გაცივებული - 5 218.1 ათასი დოლარი;
• სამკურნალო საშუალებები დაფასოებული - 4 254.2 ათასი დოლარი;