საქართველოდან კატარში ექსპორტი 43%-ით არის გაზრილი
საქართველოდან კატარში ექსპორტი გაზრდილია, ხოლო იმპორტი კლებას აჩვენებს. საქსტატის ინფორმაციით, 2025 წელს საქართველომ კატარში ექსპორტზე 1 727.2 ათასი დოლარის პროდუქცია გაიტანა, 2024 წელს კი 1 211.4 ათასი დოლარის. შესაბამისად წლიურ ჭრილში კატარში ექსპორტი 43%-ით არის გაზრდილი. საქართველოდან კატარში ნომერ პირველი საექსპორტო პროდუქტი ცხვარია.
TOP 5 პროდუქტი, რასაც საქართველო კატარში ყიდის:
• ცხვრები და თხები ცოცხალი - 1 139.4 ათასი დოლარი;
• მსუბუქი ავტომობილები - 408.9 ათასი დოლარი;
• სამკურნალო საშუალებები დაფასოებული - 82.8 ათასი დოლარი;
• ხელსაწყოები და მოწყობილობები მედიცინაში ან ვეტერინარიაში გამოსაყენებელი - 30.0 ათასი დოლარი;
• ხილისა და ბოსტნეულის წვენები - 20.2 ათასი დოლარი;
რაც შეეხება კატარში იმპორტს, 2025 წელს ის 3 009.1 ათასი დოლარის დონეზე იყო, რაც 2024 წლის მაჩვენებლებთან შედარებით 88%-იანი კლებაა. 2024 წელს საქართველომ კატარიდან 24 861.4 ათასი დოლარის პროდუქცია იყიდა.
TOP 5 პროდუქტი, რასაც საქართველო კატარიდან ყიდულობს:
• პოლიმერები ეთილენისა, პირველადი ფორმებით - 2 851.8 ათასი დოლარი;
• კოსტუმები, კომპლექტები, კომბინეზონები, ბრიჯები და შორტები, ქალისა ან გოგონასი - 103.0 ათასი დოლარი;
• ავეჯი სხვა და მისი ნაწილები - 13.6 ათასი დოლარი;
• ტანსაცმლის საკუთნოები მზა სხვა - 8.0 ათასი დოლარი;
• ჭურჭელი სამზარეულო და სხვა სამეურნეო ნაწარმი კერამიკისაგან, გარდა ფაიფურისა - 6.7 ათასი დოლარი;
17.02.2026.17:01
1 ევროს ოფიციალური ღირებულება 3.1724 ლარი გახდა, ხოლო 1 აშშ დოლარის 2.6789 ლარი.
სებ-ის საიტზე გამოქვეყნებული მონაცემების თანახმად, დღევანდელი ვაჭრობის შედეგად 1 აშშ დოლარის ღირებულება 2.6789 ლარით განისაზღვრა. კურსი, რომელიც დღეს მოქმედებდა 2.6799 ლარი იყო. შესაბამისად, დოლარის ცვლილებამ ეროვნულ ვალუტასთან მიმართებაში 0.001 ლარი შეადგინა.
რაც შეეხება ევროს, მისი ღირებულება 3.1724 ლარია. მაშინ, როცა დღეს მოქმედი კურსი 3.1802 ლარს შეადგენდა. შესაბამისად, ევროს ცვლილებამ 0.0078 ლარი შეადგინა.