საქართველოს ეროვნული ბანკი მარტის თვის ინფლაციური მოლოდინებისა და ეკონომიკური აქტივობის ანგარიშს აქვეყნებს.
ანგარიშში წარმოდგენილია ინფლაციური მოლოდინებისა და ეკონომიკური აქტივობის შესახებ ეკონომიკური საქმიანობის მონაწილეთა გამოკითხვის მარტის თვის შედეგები.
როგორც ანგარიშშია აღნიშნული, ეკონომიკური საქმიანობის მონაწილეთა მიხედვით, საკუთარ პროდუქციასა და მომსახურებაზე ფასების ზრდის მოლოდინი ერთ წლიან პერიოდში შემცირებულია. კერძოდ, მარტში თებერვალთან შედარებით მნიშვნელოვნად ნაკლებია იმ რესპონდენტთა რაოდენობა, რომლებიც საკუთარ პროდუქტზე ფასების მატებას 2%-4%-ის ფარგლებსა და 8%-ზე მეტად ელოდებიან. ამავე დროს მომატებულია იმ რესპონდენტთა წილი, რომლებიც ფასების ცვლილებას 0%-2%, 4%-6% და 6%-8%-ის ინტერვალში ვარაუდობენ.
ამავდროულად, ეკონომიკური საქმიანობის მონაწილეთა მიხედვით, მარტში თებერვალთან შედარებით ერთწლიან პერიოდზე ინფლაციური მოლოდინები მომატებულია. იმ რესპონდენტთა რაოდენობა, რომლებიც მომდევნო 1 წლის მანძილზე ფასების ზრდას 4%-6%-ისა და 6%- 8%-ის ინტერვალში ფიქრობენ, გაიზარდა. ხოლო, დაკლებულია იმ რესპონდენტთა ხვედრითი წილი, რომლებიც 1 წლის ჰორიზონტზე ინფლაციას უფრო დაბალ ინტერვალში, 0%-2%-ისა და 2%-4%-ის ფარგლებში, მოიაზრებენ. ასევე, მარტში წინა თვისაგან განსხვავებით, აღარ არიან ისეთი რესპონდენტებიც, რომლებიც სამომხმარებლო ფასების შემცირებას -2%-0% ინტერვალსა და -2%-ზე ნაკლებად ელოდებიან. თუმცა აღსანიშნავია, რომ შემცირებულია იმ რესპონდენტთა რაოდენობა, რომლებიც სამომხმარებლო ფასების ზრდას 8%-ზე მეტად ელოდებიან.
როდესაც ლარში ხდება გამოშვება, ამ შემთხვევაში ქვეყანა აღარ იღებს ვალუტის რისკს და რისკიანობის მაჩვენებელი გაცილებით დაბალია - ფინანსთა მინისტრი ეროვნულ ვალუტაში დენომინირებული ფასიანი ქაღალდების გამოშვებაზე
17.02.2026.20:14
საქართველოს ფინანსთა მინისტრი აცხადებს, რომ ქვეყანა ქტიურად არის ჩართული სახაზინო ობლიგაციების ბაზარზე და მომავალშიც გეგმავს ამბიციურ ინიციატივებს. როგორც გადაცემა „იმედის დილაში“ რუბრიკა Business Insider Georgia-ში სტუმრობისას ლაა ხუციშვილმა თქვა, მიმდინარე წელს საერთაშორისო ინვესტორების მაქსიმალური ჩართვა ადგილობრივ ბაზარზე უკვე იგეგმება, ხოლო ევრობონდის „როუდშოუს“ ფარგლებში გამართული შეხვედრები აჩვენა მაღალი ინტერესი ფინანსთა სამინისტროს მიერ გამოშვებული, ლარში დენომინირებული ფასიანი ქაღალდების მიმართ.
მინისტრის განმარტებით, ლარში გამოშვება საშუალებას იძლევა, ქვეყნისთვის ვალუტის რისკი შემცირდეს, რისკიანობის მაჩვენებელი დაბალ დონეზე დარჩეს, ხოლო ამ მიმართულებით მოსამზადებელი სამუშაოები უკვე მიმდინარეობს და დიდი გამოშვებების ჩატარება მოსალოდნელია.
„ამ მიმართულებით იცით, რომ ჩვენ აქტიურები ვართ სახაზინო ობლიგაციების ბაზარზე და გვაქვს საკმაოდ ამბიციური გეგმები. უკვე მიმდინარე წელსაც ვაპირებთ, რომ მაქსიმალურად ჩავრთოთ ადგილობრივ ბაზარზე საერთაშორისო ინვესტორები. ევრობონდის გამოშვების ფარგლებში, "როუდშოუს" ფარგლებშიც გვქონდა ძალიან ბევრ საერთაშორისო ინვესტორთან შეხვედრა და დაფიქსირდა, რომ საკმაოდ მაღალია ინტერესი ადგილობრივი, ჩვენი ფინანსთა სამინისტროს მიერ გამოშვებული, ლარში დენომინირებული ფასიანი ქაღალდების მიმართ. ჩვენ ვაპირებთ შესაბამისი აქტივობა გვქონდეს, მიმდინარე წელს მოვიწვიოთ საერთაშორისო ინვესტორები და აქტიურად მივცეთ შესაძლებლობა მათაც, რომ მიიღონ მონაწილეობა უკვე ლარში დენომინირებული ფასიანი ქაღალდების შესყიდვაში. ამ მიმართულებით ძალიან მნიშვნელოვანია ის, რომ ბუნებრივია, როდესაც ლარში ხდება გამოშვება, ამ შემთხვევაში ქვეყანა აღარ იღებს ვალუტის რისკს და რისკიანობის მაჩვენებელი გაცილებით დაბალია. ამ მიმართულებით ჩვენ უკვე მიმდინარე წელს მოსამზადებელი სამუშაოები ტარდება და ველოდებით, რომ გვექნება დიდი გამოშვებებიც“, - განაცხადა მინისტრმა.