რეკორდულ ნიშნულზეა ჩვენი სავალუტო რეზერვები, ძალიან მყარია ლარის კურსი, ინფლაციური პროცესები სწორად რეგულირდება, მონეტარული, ფისკალური პოლიტიკის კუთხით, ეროვნული ბანკის საქმიანობა არის ძალიან წარმატებული - პრემიერი
თავიდან ბოლომდე ვენდობი ეროვნული ბანკის საქმიანობას, გამომდინარე იმ ორწლიანი გამოცდილებიდან, რომელიც გვაქვს ჩვენ ეროვნულ ბანკთან თანამშრომლობის კუთხით, - განუცხადა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს.
როგორც მთავრობის მეთაურმა აღნიშნა, საქართველოს ეროვნული ბანკი, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც მოვიდა სათავეში ახალი ხელმძღვანელობა ნათია თურნავასა და ეროვნული ბანკის საბჭოს ახალი შემადგენლობის სახით, ძალიან დიდი წარმატებით მუშაობს.
„რეკორდულ ნიშნულზეა ჩვენი სავალუტო რეზერვები. მარტო ბოლო თვეში, იანვრის განმავლობაში 141 მილიონი დოლარით შეივსო ჩვენი სავალუტო რეზერვები. იცით, რომ ძალიან მყარია ლარის კურსი, ინფლაციური პროცესები სწორად რეგულირდება. ჩვენ შარშან გვქონდა 4 პროცენტი ინფლაცია, შარშანწინ გვქონდა 1,9 პროცენტი ინფლაცია, საშუალო მაჩვენებელი იყო 3 პროცენტზე ნაკლები, რაც არის ზღვრის ფარგლებში. მე ზოგადად ვაფასებ ეროვნული ბანკის საქმიანობას ყველა მიმართულებით, როგორც რეზერვების მიმართულებით, ასევე ლარის კურსის მიმართულებით, ზოგადად მონეტარული, ფისკალური პოლიტიკის კუთხით, ეროვნული ბანკის საქმიანობა არის ძალიან წარმატებული“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
სხვა სიახლეები
S&P-ის პოზიტიური შეფასება ზრდის ნდობას საქართველოს საბანკო სექტორის მიმართ, რაც ხელს უწყობს კაპიტალის შემოდინებას და რესურსის ფასის შემცირებას - დავით უტიაშვილი
16.02.2026.15:24
საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო S&P Global Ratings-მა (S&P) კავკასიისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების საბანკო სექტორების მორიგი მიმოხილვა გამოაქვეყნა, რომელშიც საქართველო, ყაზახეთთან ერთად, რეგიონში ყველაზე მაღალი შეფასების მქონე ქვეყნებს შორის დასახელდა.
ანგარიშში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა საქართველოს ინსტიტუციურ ჩარჩოს. სარეიტინგო სააგენტო ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ ქვეყანაში საბანკო სექტორის რეგულირება და ზედამხედველობა მოწინავეა რეგიონში. ასევე დადებითად შეფასდა აქტივების ხარისხი და საკრედიტო დანაკარგების დაბალი დონე.
ეროვნული ბანკის ფინანსური სტაბილურობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, დავით უტიაშვილის განცხადებით, აღნიშნული შეფასება ასახავს როგორც პოზიტიურ მაკროეკონომიკურ გარემოს, ისე ეროვნული ბანკის თანმიმდევრულ პოლიტიკას ფინანსური სტაბილურობის განმტკიცების მიმართულებით.
მისი თქმით, სარეიტინგო სააგენტოების პოზიტიური შეფასებები მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს სექტორზე, ვინაიდან საერთაშორისო ინვესტორები გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში სწორედ ასეთ ანგარიშებს ეყრდნობიან.
„პოზიტიური შეფასება ზრდის ნდობას საქართველოს საბანკო სექტორის მიმართ, რაც ხელს უწყობს კაპიტალის შემოდინებას და რესურსის ფასის შემცირებას. საბოლოო ჯამში, ეს დადებითად აისახება როგორც სექტორის საქმიანობაზე, ისე საპროცენტო განაკვეთებზე", - აღნიშნა დავით უტიაშვილმა.
მისივე შეფასებით, აღნიშნული შედეგები კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ საბანკო სექტორის მდგრადი განვითარება და რისკების ფრთხილი მართვა ქვეყნის ფინანსური სტაბილურობის მნიშვნელოვანი საფუძველია.