სიახლეებია აზიური ავიაკომპანიების მიმართულებითაც, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში უზბეკურმა ავიაკომპანია Fly Khiva-მ დაიწყო ოპერირება ტაშკენტის მიმართულებით და ყაზახური Air Asta იფრენს ატირაუს მიმართულებით.
გვაქვს მოლოდინები, რომ კიდევ ახალი კომპანიები შემოვლენ საქართველოს ავიაბაზარზე. ჩვენ აქტიურად ვთანამშრომლობთ ავიაკომპანიებთან, მოლაპარაკებებს ვაწარმოებთ. ის პრობლემები, რაც წლების განმავლობაში დაგროვილი იყო და ავიაკომპანიებისგან შემოდიოდა საჩივრები, რომ ხდებოდა რიგ შემთხვევებში ავიაკომპანიების დაყოვნება აეროპორტებში. ეს ძირითადად იყო ე.წ. „ინატ მგზავრების“ გამო. ესენი არიან ის მგზავრები, რომელთაც არ ეძლევათ საშუალება საზღვრის კვეთის. ამის გამო რეისები ყოვნდებოდა ხოლმე. ჩვენ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროში წინა კვირას გვქონდა ერთობლივი შეხვედრა შსს-სთან და ავიაკომპანიების წარმომადგენლებთან და მივიღეთ გადაწყვეტილება და მინდა აღვნიშნო პოზიტივი, რომ გასული კვირის განმავლობაში და მიმდინარე კვირაში აღარ დაფიქსირებულა ფრენების შეყოვნება. თვითონ მგზავრებიც კმაყოფილები არიან და ჩვენც ერთობლივი ძალისხმევით ყველაფერს ვაკეთებთ, რომ შევინარჩუნოთ ეს პოზიტივი“, - განაცხადა ლევან მოსეშვილმა.
დარწმუნებული ვარ, რომ სწორი საერთო გზებით ჩვენ აუცილებლად უზრუნველვყოფთ სასურსათო პროდუქციაზე ფასების შემცირებას - მარიამ ქვრივიშვილი
პირველ რიგში ეს არის პროცესი რომელიც არის საკმაოდ გამჭვირვალე. მოხდა ლუსტრაცია გარკვეული პრობლემის და დღეს ყველა მხარე ადასტურებს, რომ სურსათზე მაღალი ფასები აწუხებს ჩვენს მოსახლეობას. მეორე რიგში, სახელმწიფომ თქვა, რომ ამ საკითხზე ვიწყებთ ზრუნვას და მიუხედავად იმისა რომ ეს არის საკმაოდ რთული და საკმაოდ კომპლექსური პროცესი ჩვენ ამ პროცესის არ შეგვეშინდა. პრემიერ-მინისტრის დავალებით, პირველი რაც გავაკეთეთ ეს იყო ამ სექტორის სიღრმისეული კვლევა და ანალიზი. მიწოდების ჯაჭვში გაანალიზდა თითოეული რგოლი და ამის შედეგად დაიდენტიფიცირდა ის გარემო ფაქტორები, რომელიც ამ მთელ პროცესში უზრუნველყოფს ფასის ზრდას“, - განაცხადა მარიამ ქვრივიშვილმა.
„ჩვენს მიერ ნახსენებია 9 გადასახადი, რომელსაც მათ შორის ქსელური მარკეტები აწესებენ მიმწოდებლებისთვის, დისტრიბუტორებისთვის და ეს თავის მხრივ პირდაპირ ისახება საფასო პოლიტიკაზე. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია ორი რამ: პირველ რიგში, ნებისმიერმა სექტორმა და ბიზნესმა ჩვენ ქვეყანაში უნდა განაგრძოს თავისუფლად ბიზნესის კეთება და ჩვენი დიდი ინტერესი და მოტივაცია არის, რომ ბიზნესი იყოს მომგებიანი იმისთვის რომ განაგრძოს ზრდა, ახალი სამუშაო ადგილების შექმნა, მაგრამ მეორეს მხრივ ამ პროცესში - რამდენადაც უკვე ფაქტზე გვაქვს არსებული მონაცემები და თუკი საქართველოში იდენტურ პროდუქციას ავიღებთ და შევხედავთ ევროპის ფასებს ხშირ შემთხვევაში ვხედავთ 30-40%-იან და შეიძლება 60%-იან ფასთა შორის სხვაობასაც.
ჩვენ პირველ რიგში ამ თემაზე საუბარი დავიწყეთ კერძო სექტორთან. გვქონდა არაერთი შეხვედრა მათ შორის ქსელურ მარკეტებთან, ისევე როგორც დისტრიბუტორებთან და ასევე ცალკეულად შევხვდით ადგილობრივ ქართველ მეწარმეებს და მწარმოებლებს, რამდენადაც ჩვენი კვლევის ფარგლებში ასევე იდენტიფიცირება გავაკეთეთ უმნიშვნელოვანესი გამოწვევის. დახლებზე ქართულ პროდუქციას ნაკლებად ვხედავთ, ამიტომ მნიშვნელოვანია მოხდეს იმპორტზე დამოკიდებულების შემცირება და ადგილობრივი წარმოების ხელშეწყობა - ხელი შევუწყოთ წარმოებას, დავეხმაროთ ადგილობრივ მეწარმეებს, რომ არსებული ბარიერები ერთობლივი ძალისხმევით, კონსტრუქციული დიალოგის საფუძველზე სწორი ბალანსი და გამოსავალი ვნახოთ, რომელიც ერთის მხრივ საინტერესო და მომგებიანი კერძო სექტორისთვის, მაგრამ მეორეს მხრივ ხელს შეუწყობს მცირე საშუალო მეწარმეების განვითარებას. საბოლოო ჯამში უნდა გავიდეთ ისეთ შედეგზე, რაც იქნება ჩვენი თითოეული ქვეყნის მოსახლეობის ინტერესების გათვალისწინებით“, - განაცხადა მარიამ ქვრივიშვილმა.
„ეს არ არის მარტივი პროცესი. გასათვალისწინებელია ძალიან ბევრი ფაქტორი, მათ შორის ბიზნესის ფაქტორები, ისევე როგორც სხვა პროცედურული და ტექნიკური საკითხები იმისთვის, რომ ის გზა რომელსაც სახელმწიფო კერძო სექტორთან ერთად აირჩევს უნდა იყოს მდგრადი პროცესი და არ უნდა იყოს მოკლევადიანად მიღებული შედეგი, რომელიც გრძელვადიან პერსპექტივაში ეფექტს არ მოგვცემს. პროცესმა ახლა გადაინაცვლა პარლამენტში კომისიის ფარგლებში. მოსახლეობას მათ შორის აქვს ძალიან კარგი შესაძლებლობა რომ პირდაპირი ეთერის საშუალებით თავად მოისმინოს თითოეულ იმ საკითხთან მიმართებაში კერძო სექტორის, ისევე როგორც საპარლამენტო უმრავლესობის, ისევე როგორც ოპოზიციური პარტიების შეხედულებები, შეფასებები და ვფიქრობ, რომ საკმაოდ ჯანსაღი, საკმაოდ კარგი პროცესია მოსახლეობისთვის, ისევე როგორც ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებისთვის. მე ოპტიმისტურად ვარ განწყობილი ამ პროცესის მიმართ და დარწმუნებული ვარ, რომ სწორი საერთო გზებით ჩვენ აუცილებლად უზრუნველვყოფთ სასურსათო პროდუქციაზე ფასების შემცირებას“, - განაცხადა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა.