მზად ვართ ბიზნესს ვესაუბროთ შეღავათებზე, რომ ექსპორტის წილი კიდევ უფრო გაიზარდოს - შოთა ბერეკაშვილი
საკანონმდებლო ორგანო მზადაა ბიზნესთან არსებულ გამოწვევებზე და მისი გადაჭრის გზებზე ისაუბროს. როგორც საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარემ შოთა ბერეკაშვილმა ეკონომიკური ფორუმის მე-18 დისკუსიაზე  განაცხადა, კომიტეტი მზად არის, რომ მაქსიმალურად ხელი შეუწყოს ინიციატივებს, რომელიც დაკავშირებული იქნება წარმოების კიდევ უფრო გაზრდასთან.
„ინვესტიციების თვალსაზრისით აღვნიშნავდი, რომ საქართველოს უაღრესად ლიბერალური საგადასახადო სისტემა აქვს. და ძალიან დაბალი. მოგების გადასახადი რეგიონში ყველაზე დაბალია, რაც ინვესტორებისთვის მიმზიდველს ხდის ქვეყანას. რეინვესტიციის შემთხვევაში, როგორც მოგეხსენებათ ესტონურ მოდელზე ვართ ჩვენ და მოგების გადასახადი არ იბეგრება. რაც თავის მხრივ ინვესტირებას მიმზიდველს ხდის ქვეყანაში. მნიშვნელოვანი რაც მინდა გამოვყო და დღევანდელ რეალობაში ჩვენთვის უნიკალურ შესაძლებლობებს ქმნის ეს არის ის, რომ საქართველოს გააჩნია თავისუფალი სავაჭრო ხელშეკრულებები მნიშვნელოვან პარტნიორებთან, როგორიც არის ევროკავშირის ქვეყნები, ასევე აზიის ქვეყნები, თურქეთი და დსთ-ს ქვეყნებსაც გამოვყოფდი, რაც საშუალებას გვაძლევს, რომ გამოწვევებით სავსე ეკონომიკურ ფონზე უნიკალურ ქვეყნად აქცევს საქართველოს და დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის მხრიდან მინდა მივმართო ბიზნესს, რომ აქტიურად გამოიყენონ ის შესაძლებლობები რაც დღეს არსებობს და კანონმდებლობის მხრიდან ჩვენ მზად ვართ, რომ მაქსიმალურად ხელი შევუწყოთ ინიციატივებს, რომელიც დაკავშირებული იქნება წარმოების კიდევ უფრო გაზრდასთან“, - აღნიშნა ეკონომიკურ ფორუმზე შოთა ბერეკაშვილმა.
მისი თქმით, ექსპორტის წახალისების და გაზრდის კუთხით კომიტეტი მზადაა, რომ იმუშაოს კონკრეტულ ინდუსტრიებთან, კონკრეტულ სექტორებთან.
„ჩვენს შემთხვევაში მზად ვართ ბიზნეს ვესაუბროთ შეღავათებზე, რომ ექსპორტის წილი კიდევ უფრო გაიზარდოს
ასევე, მნიშვნელოვან საკითხი, რომელსაც გამოვყოფდი და რომელიც მნიშვნელოვნად გაზრდის ეკონომიკის ზრდის ტემპს, კომიტეტის ფარგლებში ვმუშაობთ კაპიტალის ბაზრების კიდევ  განვითარებისთვის და ბაზარზე უფრო მეტი ინსტრუმენტის გაჩენისთვის. აქ მინდა აღვნიშნო, რომ საბანკო სექტორი საქართველოში კარგად არის განვითარებული და ერთ-ერთი ლიდერია“- აღნიშნა კომიტეტის თავმჯდომარემ.
შოთა ბერეკაშვილის თქმით, მნიშვნელოვანია, რომ შუა დერეფნის ნაწილში საქართველომ მეტი ტვირთნაკადის გატარება შეძლოს და რომ პარლამენტი „საკანონმდებლო ინიციატივებით მზად არის, რომ გვერდში დაუდგეს ბიზნესს, რათა მათ მეტი ინვესტიციების მოზიდვა შეძლონ.
„ბოლო 4 წლის განმავლობაში ქვეყანამ უაღრესად დიდი ნაბიჯი გადადგა. ჩვენ 4 წლის განმავლობაში შევძელით ეკონომიკის გაორმაგება“, - აღნიშნა ბერეკაშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ შოთა ბერეკაშვილი ეკონომიკური ფორუმის მე-18 დისკუსიაში მონაწილეობდა, რომლის თემაც „ქვეყნის საინვესტიციო პოლიტიკა | ახალი შესაძლებლობები" იყო. თავად ფორუმი კი ქვეყნის პირველმა ვიცე-პრემიერმა ლევან დავითაშვილმა გახსნა,
პანელურ დისკუსიაში მონაწილეობდა შოთა ბერეკაშვილი - საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე, ჯემალ ინაიშვილი - „თბილისის დრაი პორტის“ სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე.  ღონისძიებას მოდერაციას უწევდა საქართველოს ეკონომიკური ფორუმისა და Business Insider Georgia-ს დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი გიორგი აბაშიშვილი.
დისკუსიაში ეკონომიკური ფორუმის ფორმატში ერთობლივად მონაწილეობდნენ საკანონმდებლო და აღმასრულებელი  ხელისუფლების წარმომადგენლები, დისკუსიაში ჩართული იყო სექტორის ცალკეული კომპანიების ხელმძღვანელები, მფლობელები და პარტნიორები, აკადემიური და ანალიტიკური სექტორის წარმომადგენლები.