მშენებლობა და დეველოპმენტი არის ის სექტორი, რომელზეც საბოლოო ჯამში მნიშვნელოვნადაა დამოკიდებული ეკონომიკის სხვა დარგები - ლევან ვეფხვაძე
უძრავი ქონება დღეს განიხილება ერთ-ერთ მთავარ უზრუნველყოფის საშუალებად და ფასი უძრავ ქონებაზე თუ კი არის მაღალი, ეს ნიშნავს, რომ ბიზნესს შეუძლია მეტი ფინანსური რესურსი მოიზიდოს საფინანსო ინსტიტუტებიდან, - აღნიშნულის შესახებ „იმედის დილაში“ რუბრიკა Business Insider Georgia-ში სტუმრობისას საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა ლევან ვეფხვაძემ განაცხადა. ლევან ვეფხვაძემ ეკონომიკის წამყვან დარგებზეც ისაუბრა და ასევე თქვა, რომ ენერგეტიკის სექტორს უზარმაზარი პოტენციალი გააჩნია.
„ჩვენ კლასიკურად, კონსერვატიულად თუ შევხედავთ მშენებლობა და დეველოპმენტის სექტორი არის ის სექტორი, რომელზეც საბოლოო ჯამში მნიშვნელოვნადაა დამოკიდებული ეკონომიკის სხვა სექტორები. თუნდაც იმიტომ, რომ უძრავი ქონება დღეს განიხილება ერთ-ერთ მთავარ უზრუნველყოფის საშუალებად და ფასი უძრავ ქონებაზე თუ კი არის მაღალი, ეს ნიშნავს, რომ ბიზნესს შეუძლია მეტი ფინანსური რესურსი მოიზიდოს საფინანსო ინსტიტუტებიდან. ამიტომ ამ კუთხით უძრავი ქონება, მშენებლობა ძალიან მნიშვნელოვანია ვუყუროთ თუ როგორ ვითარდება პროცესი იმისთვის, რომ პულსზე გვეჭიროს ხელი და თუ კი პატარა შეფერხებასავით გაჩნდება იმ წუთში მოვახდინოთ მყისიერი რეაგირება. იმიტომ, რომ ეს არის ქვაკუთხედი და ჩვენ ჩვენი იდეები და მოსაზრებები გვექნება, რომლებსაცეც შემდეგ მთავრობის წევრებთან ერთად განვიხილავთ.
რაც შეეხება სხვა სექტორებს, მე ვფიქრობ, რომ უზარმაზარი პოტენციალია ენერგეტიკაში. 28 თებერვალს განაცხადების მიღება დასრულდა და ძირითადად განახლებადი ენერგიის წყაროებზე იყო საუბარი: მზე, ქარი და ჰიდროენერგეტიკა. ათასობით მგვტ-ის პროექტებია შეტანილი და თითოეული 1000 მგვტ ინვესტიციის ნაწილში არის 2-3 მლრდ-ის ეკვივალენტი მოზიდული ფინანსური რესურსების, რომელიც ქვეყანაში უნდა ჩაიდოს. ამიტომ აქ არის უზარმაზარი პოტენციალი, რომელიც ჯერ სამწუხაროდ გამოყენებული არ გაქვს. შეიძლება წლები დავკარგეთ კიდევაც. იმედი მაქვს, რომ უახლოეს პერიოდში ამ პროექტების რეალიზებას ვიხილავთ.
და რაც მთავარია IT სექტორი, რომელმაც შარშან ძალიან მნიშვნელოვანი ფუნქცია შეასრულა. შარშან დაიწყო ეს დინამიკა. აქ განსაკუთრებული როლი ითამაშა ახალმა საგადასახადო პოლიტიკამ, როდესაც საშემოსავლო გადასახადი იმ თანამშრომლებისთვის, რომელიც მუშაობენ არარეზიდენტი კომპანიებისთვის არის 4-ჯერ დაბალი ვიდრე ჩვეულებრივად ვიხდით ხოლმე და ამან გამოიწვია ძალიან მნიშვნელოვანი სტიმული საერთაშორისო მოთამაშეების, რომლებიც შემოვიდნენ, დაასაქმეს საქართველოს მოქალაქეები. ისინი მუშაობენ საქართველოში, მაგრამ სერვისს უწევენ საერთაშორისო მსხვილ კომპანიებს. მე როგორც ვიცი მილიარდამდე გენერირება მოახდინა დოლარის, რომელიც უცხოეთიდან შემოვიდა ქვეყანაში. ამიტომ ამას აქვს უზარმაზარი პოტენციალი და ამასთან პირდაპირ კავშირშია განათლების სექტორი იმიტომ, რომ ჩვენ გვჭირდება მეტი ინვესტიცია“, - განაცხადა ლევან ვეფხვაძემ.