მისივე თქმით, საინვესტიციო ფონდები აქტიურად მიიღებენ მონაწილეობას, ყოველთვის როცა ახალი ფასიანი ქაღალდების გამოშვება იქნება.
„ძირითადად ეს არის პორტფელური ინვესტიციები, ფასიანი ქაღალდების ბაზარზე აქტიურობენ. რაც ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია იმიტომ, რომ ეს მარტივად რომ ვთარგმნოთ ნიშნავს იმას, რომ მეტი სავალუტო შემოდინება იქნება ქვეყანაში. ჩვენ ვაკვირდებით რამდენად არის ამ კუთხით გაუმჯობესებული ვითარება, სტაბილურია ჩვენი სავალუტო ბაზარი, ლარი ტრადიციულად როგორც ზაფხულში ახასიათებს მყარდება და ერთ ერთი ფაქტორია რა თქმა უნდა ინვესტიციები. ისევ და ისევ ვამბობ, რომ უყურებენ ისინი, რომ მთელი ამ რამდენიმე წლის განმავლობაში მიუხედავად კოვიდ-პანდემიისა, მიუხედავად რუსეთ-უკრაინის ომისა, მიუხედავად სხვა გეოპოლიტიკური გამოწვევებისა, მიუხედავად ბევრი ფაქტორისა საქართველოში ნარჩუნდება მაღალი ეკონომიკური ზრდა, მიზნობრივზე დაბალი ინფლაცია. დღეს გამოქვეყნდა მარტის ბოლო მონაცემი, მშპ მარტში გაზრდილია 9%-ით. რაც ნიშნავს, რომ ჩვენი წლევანდელი პროგნოზი იქნება გაცილებით უფრო მაღალი, ალბათ, ვიდრე ჩვენ მანამდე ვარაუდობდით. ესეც ძალიან მნიშვნელოვანი ინდიკატორია. ხოლო ინფლაცია კვლავაც არის მიზნობრივის ირგვლივ. ანუ არ არის მაღალი. წინა წელს საშუალო ინფლაცია იყო 1,1%-ი, წელს არის მიახლოებული მიზნობრივთან, კვლავ დაბალია ინფლაცია და სხვა პარამეტრებიც არის პოზიტიური“, - აღნიშნა ნათია თურნავამ.
ჰაერის ხარისხი, რომელიც ქვეყანაში დღეს გვაქვს, არ არის სახარბიელო. მთავარი და ერთ-ერთი გამომწვევი მიზეზი, სწორედ ავტომობილებისგან წამოსული ზემოქმედებაა, რასაც მოძველებული ავტომობილები იწვევენ - ალექსანდრე დარახველიძე
15.02.2026.21:47
ცვლილება ამოქმედდება 2026 წლის პირველი აპრილიდან, რაც გულისხმობს იმას, რომ 2026 წლის პირველ აპრილამდე შეძენილი და ტრანსპორტირებადაწყებულ ავტომობილებს არ შეეხებათ ეს ცვლილებები, ხოლო თუკი ჩვენი მოქალაქეები 2026 წლის პირველი აპრილის შემდგომ საზღვარგარეთ შეიძენენ ავტომობილს, გადაწყვეტენ ქვეყანაში ჩამოყვანას, რეგისტრაციას და ქვეყნის ტერიტორიაზე მისით სარგებლობას, მათ მოუწევთ, რომ დააკმაყოფილონ ის მოთხოვნები, რაც დადგენილებაში არის განსაზღვრული, - განაცხადა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ მთავრობის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებაზე საუბრისას.
მისივე თქმით, ავტომობილი უნდა იყოს 6 წელზე ნაკლები ასაკის და უნდა იყოს ევრო 5-ის სტანდარტის.
„აღნიშნული ცვლილება არ ეხება ისეთი ტიპის ავტომობილებს, რომელიც ქვეყანაში არ რჩება და გადის რეექსპორტზე. გარდა ამისა, გავრცელდა არასწორი ინფორმაცია, რომ თითქოს ეს ცვლილება ეხება ყველა იმ ავტომობილს, რომელიც ქვეყანაში უკვე შემოყვანილი და რეგისტრირებულია. ბუნებრივია, ეს აის მტკნარი სიცრუე. ის ავტომობილები, რომელიც უკვე ჩვენს მოქალაქეებს შეძენილი აქვთ და სარგებლობენ საქართველოში, ისევ ისე გააგრძელებენ მათ განკარგვას“, - აღნიშნა ალექსანდრე დარახველიძემ.
მინისტრის მოადგილემ ასევე თქვა, რომ საქართველო წლებია, მოწინავეა გზებზე დაშავებულ, ასევე გზებზე გარდაცვალებულ პირთა და ავტოსაგზაო შემთხვევების რაოდენობით.
დარახველიძის განმარტებით, ჰაერის ხარისხი, რომელიც ქვეყანაში დღეს არის, არ არის სახარბიელო. მთავარი და ერთ-ერთი გამომწვევი მიზეზი, სწორედ ავტომობილებისგან წამოსული ზემოქმედებაა, რასაც მოძველებული ავტომობილები იწვევენ.
„დღემდე ჩვენი მოსახლობისთვის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს საცობები, რომელიც გამოწვეულია გაზრდილი მობილობით და ქვეყანაში ავტომობილების გაზრდილი რაოდენობით. ეს ყველაფერი საქართველოს მთავრობას და აღმასრულებელ ხელისუფლებას უჩენს ვალდებულებას, რომ პერიოდულად მიიღოს ცვლილებები იმისთვის, რომ ქვეყანამ გარკვეული ნაბიჯები გადადგას“, - დასძინა ალექსანდრე დარახველიძემ.