ინფლაცია კვლავ დაბალია და სხვა პარამეტრებიც არის პოზიტიური - ნათია თურნავა
ინფლაცია კვლავ დაბალია და სხვა პარამეტრებიც არის პოზიტიური - აცხადებს სებ-ის პრეზიდენტი. ნათია თურნავა, რომელიც აშშ-ში ეკონომიკურ გუნდთან ერთად იმყოფებოდა, საქართველოში საკმაოდ პოზიტიური მოლოდინებით დაბრუნდა. მით უმეტეს, რომ მის პოზიტივს არსებული მაკროეკონომიკური პარამეტრებიც ამყარებს.
„ბოლო 4 წლის განმავლობაში, ჩვენი საშუალო ეკონომიკური ზრდის ტემპი 9,4%-ია. ახლა, რომ ვიყავით ვაშინგტონში ჩასულები სწორედ მაგ დროს გამოქვეყნდა სსფ-ს ბოლო ანგარიში, რომელშიც საქართველო რომ შეხედოთ შედარების ცხრილებს, მეორეა ზოგადად მსოფლიოში ერთ სულ მოსახლეზეა რეალური შიდა პროდუქტის ზრდის ტემპით - 10,7%. ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. ეს რას ნიშნავს ინვესტორისთვის? ეს იმას ნიშნავს, რომ მაღალი მოგება ექნება. ჩვენთან ჩადებულ თითოეულ დოლარზე, ან ევროზე მიიღებს შედარებით უფრო მაღალ უკუგებას ვიდრე სხვაგან, რომელიც იმ რისკებსაც დაფარავს, რომ საქართველო რთულ გარემოცვაში იმყოფება და ბევრ სხვა ფაქტორს გააუმჯობესებს მისთვის“, - აცხადებს ნათია თურნავა.
image საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი ნათია თურნავა საერთაშორისო კონფერენციას - „ფინანსური ნდობის ეკოსისტემა 2026“ დაესწრო
საქართველოს  ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა ნათია თურნავამ საერთაშორისო პრაქტიკულ-სამეცნიერო კონფერენციაში „ფინანსური ნდობის ეკოსისტემა 2026“ მიიღო მონაწილეობა.
ღონისძიებას საქართველოს სახელმწიფო უწყებებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების მაღალი რანგის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.   ევროპის მცირე და საშუალო ბიზნესის ბუღალტერთა და აუდიტორების ფედერაციის (EFAA for SMEs) პრეზიდენტმა სალვადორ მარინიმ და ICB Global-ის პრეზიდენტმა გარი კარტერმა კი კონფერენციაზე მონაწილეობა ონლაინ ფორმატში მიიღეს.
,, საქართველოს ეროვნული ბანკი, როგორც საფინანსო სექტორის ზედამხედველი და მარეგულირებელი ორგანო, განაგრძობს მუშაობას ანგარიშგების სტანდარტების გაძლიერებისა და გამჭვირვალობის ხელშეწყობის მიმართულებით. ნდობა ყალიბდება ყოველდღიური პროფესიული პასუხისმგებლობითა და ინსტიტუციური თანამშრომლობით და სწორედ ამ პრინციპებზე უნდა იყოს დაფუძნებული ფინანსური სისტემის შემდგომი განვითარება საქართველოში,“-  აღნიშნა ნათია თურნავამ.