ინფლაცია კვლავ დაბალია და სხვა პარამეტრებიც არის პოზიტიური - ნათია თურნავა
ინფლაცია კვლავ დაბალია და სხვა პარამეტრებიც არის პოზიტიური - აცხადებს სებ-ის პრეზიდენტი. ნათია თურნავა, რომელიც აშშ-ში ეკონომიკურ გუნდთან ერთად იმყოფებოდა, საქართველოში საკმაოდ პოზიტიური მოლოდინებით დაბრუნდა. მით უმეტეს, რომ მის პოზიტივს არსებული მაკროეკონომიკური პარამეტრებიც ამყარებს.
„ბოლო 4 წლის განმავლობაში, ჩვენი საშუალო ეკონომიკური ზრდის ტემპი 9,4%-ია. ახლა, რომ ვიყავით ვაშინგტონში ჩასულები სწორედ მაგ დროს გამოქვეყნდა სსფ-ს ბოლო ანგარიში, რომელშიც საქართველო რომ შეხედოთ შედარების ცხრილებს, მეორეა ზოგადად მსოფლიოში ერთ სულ მოსახლეზეა რეალური შიდა პროდუქტის ზრდის ტემპით - 10,7%. ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. ეს რას ნიშნავს ინვესტორისთვის? ეს იმას ნიშნავს, რომ მაღალი მოგება ექნება. ჩვენთან ჩადებულ თითოეულ დოლარზე, ან ევროზე მიიღებს შედარებით უფრო მაღალ უკუგებას ვიდრე სხვაგან, რომელიც იმ რისკებსაც დაფარავს, რომ საქართველო რთულ გარემოცვაში იმყოფება და ბევრ სხვა ფაქტორს გააუმჯობესებს მისთვის“, - აცხადებს ნათია თურნავა.
მისივე თქმით, საინვესტიციო ფონდები აქტიურად მიიღებენ მონაწილეობას, ყოველთვის როცა ახალი ფასიანი ქაღალდების გამოშვება იქნება.
„ძირითადად ეს არის პორტფელური ინვესტიციები, ფასიანი ქაღალდების ბაზარზე აქტიურობენ. რაც ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია იმიტომ, რომ ეს მარტივად რომ ვთარგმნოთ ნიშნავს იმას, რომ მეტი სავალუტო შემოდინება იქნება ქვეყანაში. ჩვენ ვაკვირდებით რამდენად არის ამ კუთხით გაუმჯობესებული ვითარება, სტაბილურია ჩვენი სავალუტო ბაზარი, ლარი ტრადიციულად როგორც ზაფხულში ახასიათებს მყარდება და ერთ ერთი ფაქტორია რა თქმა უნდა ინვესტიციები. ისევ და ისევ ვამბობ, რომ უყურებენ ისინი, რომ მთელი ამ რამდენიმე წლის განმავლობაში მიუხედავად კოვიდ-პანდემიისა, მიუხედავად რუსეთ-უკრაინის ომისა, მიუხედავად სხვა გეოპოლიტიკური გამოწვევებისა, მიუხედავად ბევრი ფაქტორისა საქართველოში ნარჩუნდება მაღალი ეკონომიკური ზრდა, მიზნობრივზე დაბალი ინფლაცია. დღეს გამოქვეყნდა მარტის ბოლო მონაცემი, მშპ მარტში გაზრდილია 9%-ით. რაც ნიშნავს, რომ ჩვენი წლევანდელი პროგნოზი იქნება გაცილებით უფრო მაღალი, ალბათ, ვიდრე ჩვენ მანამდე ვარაუდობდით. ესეც ძალიან მნიშვნელოვანი ინდიკატორია. ხოლო ინფლაცია კვლავაც არის მიზნობრივის ირგვლივ. ანუ არ არის მაღალი. წინა წელს საშუალო ინფლაცია იყო 1,1%-ი, წელს არის მიახლოებული მიზნობრივთან, კვლავ დაბალია ინფლაცია და სხვა პარამეტრებიც არის პოზიტიური“, - აღნიშნა ნათია თურნავამ.
საერთაშორისო ინვესტორების მხრიდან გამოიკვეთა საქართველოს ეკონომიკისა და ქვეყანაში განხორციელებული ეკონომიკური რეფორმების მიმართ მაღალი ნდობა - ფინანსთა მინისტრი
„ეს იყო ევროობლიგაციების წარმატებული გამოშვება ყველა შეფასებით და ყველა იმ პარამეტრით, რითაც ღია ბაზარზე ევროობლიგაციების გამოშვება ფასდება. ბუნებრივია, პირველ რიგში საუბარია იმაზე, რომ ქვეყანამ შეძლო და საკმაოდ მარტივად მოიზიდა დამატებით 500 მილიონი დოლარის ოდენობით თანხა, რომელიც გამოიყენება 2021 წელს გამოშვებული ევროობლიგაციების რეფინანსირებისთვის. თუმცა, გარდა ამისა, არის ორი ძირითადი პარამეტრი, რისთვისაც მნიშვნელოვანია ევროობლიგაციების გამოშვება ლონდონის საფონდო ბირჟაზე: ეს არის ქვეყნის რისკიანობის მაჩვენებელი და ქვეყნის ნდობის მაჩვენებელი საერთაშორისო ინვესტორების მხრიდან. ორივე პარამეტრით ძალიან წარმატებული იყო გამოშვება, იქიდან გამომდინარე, რომ რისკიანობის მაჩვენებელი არის წინა გამოშვებასთან შედარებით მნიშვნელოვნად შემცირებული - დაახლოებით ეს სხვაობა 50 საბაზისო პუნქტია, რაც ქვეყნის რისკიანობის მაჩვენებლის 25%-ზე მეტით შემცირებაა. ხოლო, მეორეს მხრივ, მოთხოვნა დაფიქსირდა უპრეცედენტოდ მაღალი - ეს იყო 5,5-ჯერ მეტი ოდენობა, ვიდრე შეთავაზებული იყო ბაზარზე. და აქ არ არის საუბარი ერთ და ორ ინვესტორზე, უშუალოდ ტრანზაქციაში 100-ზე მეტმა საერთაშორისო ინვესტორმა მიიღო მონაწილეობა და ისინი მზად იყვნენ საქართველოში, საქართველოს მიერ გამოშვებულ ფასიან ქაღალდებში 2.8 მილიარდი დოლარის ინვესტირება განეხორციელებინათ“, - აცხადებს ლაშა ხუციშვილი.