ეკონომიკურ ფორუმი ძალიან მნიშვნელოვანი ფორმატია კერძო და საჯარო სექტორის დიალოგისათვის - მარიამ ლაშხი
ძალიან მნიშვნელოვანი ფორმატია კერძო და საჯარო სექტორის დიალოგი, - ამის შესახებ პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ მარიამ ლაშხმა ეკონომიკური ფორუმის რიგით მე-19 დისკუსიის შემდეგ განაცხადა. როგორც ის განმარტავს, ჯანდაცვის სექტორის კიდევ უფრო გაძლიერებისთვის საკანონმდებლო ორგანოში გარკვეული ცვლილებები უკვე დაინიცირებულია.
„ასეთი ტიპის პლატფორმების საშუალებით კიდევ უფრო მეტად ეძლევა შესაძლებლობა ჯანდაცვის სექტორში არსებულ გამოწვევებზე ღიად ვისაუბროთ და იმ გადასადგმელ ნაბიჯებზე, რაც პირველ რიგში მიმართულია იმისკენ, რომ მოსახლეობს ჯიბიდან ხარჯები იყოს მინიმუმამდე დაწეული, შეღავათიან მომსახურებაზე ჯანდაცვაზე იყოს ხელმისაწვდომობა და ასევე წამლებზე.
ასევე მნიშვნელოვანია, რომ პარლამენტში დავაინიცირეთ „ინოვაციების შესახებ“ კანონში ცვლილება, რაც უზრუნველყოფს როგორც ჯანდაცვის სექტორის, ბიზნესის წარმომადგენლებისთვის კვლევას და განვითარებაში ინვესტიციების ნაწილში 10 წლიანი საგადასახადო შეღავათებს, რაც კიდევ უფრო მეტ ინოვაციას შემოიტანს ჯანდაცვის სფეროში და წაახალისებს როგორც კონკურენციას ასევე ხელმისაწვდომობის ნაწილსაც უზრუნველყოფს“, - აღნიშნა მარიამ ლაშხმა.
აღსანიშნავია, რომ ფორუმი საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა მიხეილ სარჯველაძემ გახსნა. დისკუსიის თემა „ჯანმრთელობის დაცვის პოლიტიკა საქართველოში | შესაძლებლობები და გამოწვევები " იყო.
პანელურ დისკუსიაში მონაწილეობდა სს „არდი დაზღვევის“, გენერალური დირექტორი მიხეილ ჯაფარიძე და სადაზღვევო ასოციაციის ხელმძღვანელი დევი ხეჩინაშვილი. ღონისძიებას მოდერაციას უწევდა საქართველოს ეკონომიკური ფორუმისა და Business Insider Georgia-ს დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი გიორგი აბაშიშვილი.