image იანვარში დეკემბერთან შედარებით ხელფასის ზრდაზე მოლოდინები გაიზარდა - სებ
სებ-მა ინფლაციური მოლოდინებისა და ეკონომიკური აქტივობის შესახებ პუბლიკაცია გამოაქვეყნა, რომელშიც ბიზნესის შეფასებები არის გათვალისწინებული.
„მოცემულ ანგარიშში წარმოდგენილია ინფლაციური მოლოდინებისა და ეკონომიკური აქტივობის შესახებ ეკონომიკური საქმიანობის მონაწილეთა გამოკითხვის 2026 წლის იანვრის თვის შედეგები:
ეკონომიკური საქმიანობის მონაწილეთა მიხედვით, 2026 წლის იანვარში 2025 წლის დეკემბერთან შედარებით ერთწლიან პერიოდზე ინფლაციური მოლოდინები გაიზარდა. იმ რესპონდენტთა წილი, რომლებიც ფასების ცვლილებას 8%-ზე მეტად და 4%-6% ინტერვალში ვარაუდობენ გაზრდილია. თუმცა, იანვარში დეკემბერთან შედარებით შემცირებულია იმ რესპონდენტთა რაოდენობა, რომლებიც ფასების ცვლილებას 6-8%-ის ფარგლებში მოიაზრებენ.
ამავე გამოკითხვის მიხედვით, მიმდინარე წლის იანვარში გასული წლის დეკემბერთან შედარებით სამწლიან პერიოდზე ინფლაციური მოლოდინები გაზრდილია. ერთი მხრივ, იმ მონაწილეთა რაოდენობა,
რომლებიც მომდევნო სამი წლის მანძილზე ფასების ცვლილებას 8%-ზე მეტად ფიქრობენ გაიზარდა. მეორე მხრივ, წინა თვესთან შედარებით, შემცირდა იმ მონაწილეთა რაოდენობა, რომლებიც ფასების ზრდას 2-4%-ისა და 4-6%-ის ფარგლებში ელოდებიან. ასევე, აღსანიშნავია, რომ გაიზარდა იმ რესპონდენტთა ხვედრითი წილი, რომლებიც ფასების ზრდას უფრო დაბალ დიაპაზონში, 0-2%-ის, ფარგლებში მოიაზრებენ.
გამოკითხულთა აზრით, საკუთარ პროდუქციაზე/მომსახურებაზე ფასების ზრდის მოლოდინი 1 წლიან პერიოდში გაზრდილია. კერძოდ, მცირედით ზრდის მიმართულებით გადაიხედა იმ რესპონდენტთა რაოდენობა, რომლებიც მომდევნო 1 წლის მანძილზე ფასების ზრდას 8%-ზე მეტად, 6-
8%-ისა და 0%-2%ის დიაპაზონში მოიაზრებენ. ამავდროულად, შემცირდა იმ რესპონდენტთა რაოდენობა, რომლებიც სამომხმარებლო ფასების უცვლელობას ელოდებიან.
ამავე გამოკითხვის მიხედვით, იანვარში დეკემბერთან შედარებით მოლოდინები ხელფასების ზრდაზე გაზრდილია. კერძოდ, იმ რესპონდენტთა რაოდენობა, რომლებიც ხელფასების ცვლილებას 10-20%-
ის ინტერვალსა და 30%-ზე მეტად ელოდებიან გაზრდილია. ამავდროულად, მნიშვნელოვნად შემცირებულია იმ რესპონდენტთა რაოდენობა, რომლებიც ხელფასების ცვლილებას 0%-10%-ის დიაპაზონში ელოდებიან.
გამოკითხულთა აზრით, იანვარში კომპანიაში წარმოებისათვის საჭირო რესურსების გამოყენების ეფექტიანობა (კომპანიის რესურსების რეალური გამოყენება, მაქსიმალურ გამოყენებასთან შედარებით) წინა თვესთან შედარებით გაზრდილია“, - აღნიშნულია პუბლიკაციაში.