ჩინეთიდან იმპორტი 21%-ით არის გაზრდილი
ჩინეთიდან იმპორტი 21%-იან ზრდას აჩვენებს. საქსტატის ინფორმაციით, 2025 წლის იანვარ-ნოემბერში საქართველომ ჩინეთიდან 1 803 447.2 ათასი დოლარის პროდუქცია იყიდა, მაშინ როდესაც 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდში ექსპორტი 1 487 304.0 ათას დოლარს შეადგენდა.
ჩინეთიდან საქართველოში ნომერ პირველი საიმპორტო პროდუქტი მსუბუქი ავტომობილები და მასზე ჩინეთიდან იმპორტის 3%-ი მოდის.
TOP 5 პროდუქტი, რასაც საქართველო ჩინეთიდან ყიდულობს:
• მსუბუქი ავტომობილები  - 51 517.0 ათასი დოლარი;
• ელექტროგენერატორული დანადგარები და მბრუნავი ელექტრო გარდამქმნელები - 50 880.9 ათასი დოლარი;
• ბრტყელი ნაგლინი ნახშირბადიანი ფოლადისაგან სიგანით 600 მმ ან მეტი - 50 774.0 ათასი დოლარი;
• რეზინის პნევმატური სალტეები და საბურავები, ახალი - 49 849.0 ათასი დოლარი;
• მოწყობილობები ჰაერის კონდიცირებისათვის - 48 732.7 ათასი დოლარი;
რაც შეეხება საქართველოდან ჩინეთში ექსპორტს ის 2%-ით არის შემცირებული. 2025 წლის იანვარ-ნოემბერში საქართველომ ჩინეთში 275 846.1 ათასი დოლარის პროდუქცია გაგზავნა, 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდში კი 280 170.4 ათასი დოლარის.
• მადნები და კონცენტრატები ძვირფასი ლითონებისა - 197 770.1 ათასი დოლარი;
• მადნები და კონცენტრატები სპილენძის - 21 623.4 ათასი დოლარი;
• ხელსაწყოები და მოწყობილობები მედიცინაში ან ვეტერინარიაში გამოსაყენებელი - 18 704.6 ათასი დოლარი;
• კოჭა, ზაფრანა, ურცი, დაფნის ფოთოლი, კარი და სხვა სანელებლები - 14 387.1 ათასი დოლარი;
• ყურძნის ნატურალური ღვინოები - 8 859.1 ათასი დოლარი;
1 ევროს ოფიციალური ღირებულება 3.1480 ლარი გახდა, ხოლო 1 აშშ დოლარის 2.6760 ლარი.
სებ-ის საიტზე გამოქვეყნებული მონაცემების თანახმად, დღევანდელი ვაჭრობის შედეგად 1 აშშ დოლარის ღირებულება 2.6760 ლარით განისაზღვრა. კურსი, რომელიც დღეს მოქმედებდა 2.6769 ლარი იყო. შესაბამისად, დოლარის ცვლილებამ ეროვნულ ვალუტასთან მიმართებაში 0.0009 ლარი შეადგინა.
რაც შეეხება ევროს, მისი ღირებულება 3.1480 ლარია. მაშინ, როცა დღეს მოქმედი კურსი 3.1566 ლარს შეადგენდა. შესაბამისად, ევროს ცვლილებამ 0.0086 ლარი შეადგინა.