სადაც კონკურენცია არ არის იქ განვითარება არ იქნება - მიხეილ ჯაფარიძე
კონკურენცია ნებისმიერ შემთხვევაში არის მამოძრავებელი ყველაფრის, თუ კონკურენცია არ არის იქ განვითარება არ იქნება, - ასე გამოეხმაურა ეკონომიკური ფორუმის მე-19 დისკუსიაზე სადაზღვევო კომპანია „არდის“ გენერალური დირექტორი მიხეილ ჯაფარიძემ სექტორში კონკურენციის შეფასებისას.
„კონკურენცია ნებისმიერ შემთხვევაში არის მამოძრავებელი ყველაფრის. კონკურენცია თუ არ არის, იქ განვითარება არ იქნება იმიტომ, რომ მონოპოლისტურ სისტემებს ნაკლები განვითარება ახასიათებს. იმიტომ, რომ სტიმული ნაკლებია. ჩვენს შემთხვევაში თუ იმას გულისხმობთ, რომ ჩვენი კომპანია არის საქართველოში ყველაზე მსხვილი საინვესტიციო კომპანიის შემადგენლობაში, ამ შემთხვევაში ჩვენ კონკურენცია გვაქვს ჩვენს ინსტიტუციაში შემოვალ კომპანიებთან. ჩვენ თვითონ გაქვს ერთმანეთთან კონკურენცია. იქიდან გამომდინარე უფრო ბიზნეს მოდელს გავყვებოდი, რა არის ინტერესი სადაზღვევო კომპანიების, რომლებიც ბაზარზე ოპერირებენ. თუ თვითმყოფადობა ინტერესია, ანუ თვითმყოფადი და დამოუკიდებელი იყოს ყველა მაშინ ეს საკითხი ნაკლებად მტკივნეულია. რადგანაც თუ არ განვითარდი კონკურენციაში სხვა აუცილებლად დაგჯაბნის. ფიცი-მტკიცი, რომ არ დავიწყო, ძალიან რთულია და თვითმყოფადობის მაძიებელი კომპანია, მათ შორის ჩვენს ჯგუფში, ის ისწრაფვის საკუთარი მყოფადობისკენ და შესაბამისად შესაძლებელია, რომ ჩვენ მოლაპარაკება მათთანაც ხისტი გვქონდეს. იმიტომ, რომ ჩვენ მივიღოთ ის პირობები რაც გვჭირდება. ამიტომ ამ კუთხით ჯერჯერობით საქმე მარტივი არ არის. პირიქით, საკმაოდ რთულია ამის მიღწევა, რადგანაც ყველა იღვწის იმისთვის, რომ საკუთარი თავი დაიმკვიდროს.
თუ კი სადმე, რამე კუთხით კონკურენცია იზღუდება ამას თავის რეაგირება აქვს ხოლმე. ჩვენ როცა ვმოქმედებთ ვმოქმედებთ იმ საკანონმდებლო ჩარჩოში რაც გაქვს და შესაბამისად ბაზარს ეტყობა, როგორი კონკურენტულია“, - განაცხადა „არდის“ გენერალურმა დირექტორმა.
მიხეილ ჯაფარიძის თქმით, საქართველოში სადაზღვევო ინდუსტრია ყველაზე დაბალ მარჟიანი ინდუსტრიაა.
„ის არის ერთ-ერთი ყველაზე დაბალ მარჟიანი. ამას კი იწვევს კონკურენცია. რომ შევხედოთ სადაზღვევო კომპანია თუ რა რესურსებს ხარჯავს იმისათვის, რომ უამრავი საზედამხედველო ნორმები ჰქონდეს დაკმაყოფილებული და მერე შევხედოთ სადაზღვევო კომპანიის ფინანსურ მაჩვენებლებს სამწუხაროდ ასე მარტივი არ არის. ჯანდაცვის სექტორში ერთ-ერთი დიდი საზრუნავი არის ის, რომ კერძო ჯანმრთელობის დაზღვევის საფასური იზრდება და კიდევ უფრო გაიზრდება. ეს დინამიკა იქნება კიდევ უფრო მზარდი და ტემპი კიდევ უფრო გაიზრდება. იმიტომ, რომ სინერგია ჯერჯერობით ვერ ხდება და იმედი მაქვს მოხდება და სამედიცინო სექტორის გაძვირება ძირითადად გაიზრდება ჯიბიდან გადამხდელზე და სადაზღვევო კომპანიაზე. სხვაგან ფასები ძირითადად ფიქსირებულია. აქედან გამომდინარე მთელი ტვირთი გადადის ამ ორი მიმართულებით. ჩვენ ამას განვიცდით, იმიტომ, რომ ფასი იზრდება სადაზღვევო კომპანია ვერ ხეირობს და პირიქით უფრო ზარალდება და გეტყვით რატომ. სადაზღვევო კომპანიის კონტრაქტები არის 12 თვიანი. თქვენ დაეზღვიეთ და როგორც წესი კონტრაქტი ჩაამთავრა სადაზღვევო კომპანიამ იმ ფასით, რომლითაც თქვენ დაგაზღვიათ. სადაზღვევო კომპანიას შუა წელიწადში ყველაფერი ეცვლება. ყველაფერი თავდაყირა უდგება იმის მიხედვით თუ რა ტიპის გამოწვევაა. შესაბამისად ბოლოში რომ მიდის და კონტრაქტის განახლებაზე იქ უკვე სადაზღვევო კომპანია მისდევს არა იმას თუ რა იქნება მომავალ წელს, არამედ რა იყოს წინა წელს. სადაზღვევო ინდუსტრია ყველაზე გამჭვირვალე ინდუსტრიაა და მონაცემებს, რომ ჩავხედოთ დაინახავთ, რომ ან მარჟა არ არის, ან ძალიან მინიმალურია. თუ შევხედავთ ნებაყოფლობით დაზღვევას ძალიან მწირი ინდუსტრიაა. ამიტომ კონკურენცია უნდა იყოს ნებისმიერ შემთხვევაში დაცული. ჩვენ გვყავს შესაბამისი ორგანოები და თუ რაიმე ამ მხრივ იქნება პრობლემური რეაგირებაც უნდა ჰქონდეს. ჯერჯერობით ჩვენ გამოწვევა გაქვს კონკურენციის ძალიან დიდი სიჭარბე, რომელიც ამ მარჟას უფრო ქვემოთ წევს“, - განაცხადა მიხეილ ჯაფარიძემ.
image ვმუშაობთ ახალი სახეობის შექმნაზე, რომელიც შაქრიანი დიაბეტის მქონე მომხმარებლებისთვის იქნება განკუთვნილი - „მელაანური ჩაი“
20.02.2026.16:00
2025 წელს დადებითად ვაფასებთ. ჩვენს პროდუქციაზე მოთხოვნა საგრძნობლად გაიზარდა, რის საფუძველზეც გავაფართოვეთ როგორც ასორტიმენტი, ისე წარმოება , - ამის შესახებ Business Insider Georgia-ს „მელაანური ჩაის“ დამფუძნებელმა, თეონა თაბორიძემ განუცხადა.
„საბოლოო ჯამში, 2025 წელი „მელაანური ჩაისთვის“ დადებითი აღმოჩნდა. ბაზარზე მოთხოვნა გაიზარდა, რაც გახდა საფუძველი წარმოების გაფართოებისთვის და ახალი სახეობების დამატებისთვის.
თავდაპირველად მომხმარებელს სამი სახეობის ჩაის ვთავაზობდით, თუმცა უკუკავშირის საფუძველზე, მიმდინარე ზაფხულს ვიმუშავეთ ახალი გემოების შექმნასა და სამკურნალო თვისებების სინთეზზე. ამ ყველაფრის შედეგად, ასორტიმენტი 10 სახეობამდე გავზარდეთ, რაც ბაზარმა ძალიან კარგად მიიღო. გაიზარდა როგორც ინდივიდუალური მომხმარებლების რაოდენობა, ისე პარტნიორი ობიექტების რიცხვი, რომლებიც იმავე მიმართულებით საქმიანობენ.
ასევე 2025 წელს შევქმენით ახალი პროდუქტის ხაზი - სასაჩუქრე ბოქსები, რომელიც განსაკუთრებით მოთხოვნადი იყო საახალწლო პერიოდში. გვქონდა მაღალი გამოხმაურება და გაყიდვების მნიშვნელოვანი ზრდა. აღსანიშნავია, რომ ყოველწლიურად იზრდება ჩვენი ჩაის ცნობადობა და მოთხოვნა ბაზარზე “, - აცხადებს თეონა თაბორიძე.
კომპანია სამომავლოდ ასორტიმენტში ახალი სახეობის ჩაის დამატებას გეგმავს, რომელიც შაქრიანი დიაბეტის მქონე მომხმარებლებისთვის იქნება განკუთვნილი.
„ჩვენი სურვილია გვქონდეს ცალკე მდგომი ჩაის საწარმო, რადგან ბრენდი ვითარდება და მოთხოვნაც, ისევე როგორც მომხმარებელთა რაოდენობა, მუდმივად იზრდება. გვსურს მცირე საწარმოო ერთეულის შექმნა, სადაც გაერთიანდება როგორც წარმოება, ასევე მასტერკლასები, ჩაის ცერემონიები და დეგუსტაციები.
პროექტი გათვლილი იქნება ტურისტულ მიმართულებაზეც. მიზანი კი გამოცდილების გაზიარებაა ნებისმიერი დაინტერესებული ადამიანისთვის.
ბოლო პერიოდის განმავლობაში მომხმარებლები ხშირად ითხოვდნენ ჩაის ისეთ სახეობას, რომელიც შაქრიანი დიაბეტის მქონე ადამიანებისთვის იქნებოდა სასარგებლო. სწორედ ამ სახეობის შექმნაზე ვართ აქტიურად ორიენტირებულები. 2026 წელს ძირითადად, ეს ორი გეგმა გვაქვს “, - აღნიშნავს კომპანიის დამფუძნებელი.
ინფორმაციისთვის, პროდუქციის შეძენა შესაძლებელია ონლაინ, ხოლო მიწოდების სერვისი ფუნქციონირებს მთელი ქვეყნის მასშტაბით.