საქართველოს ბაზარზე Schweppes-ი მოთხოვნადი ხდება | როდის შეიქმნა და რა არის პროდუქტის უპირატესობა
„კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯიას“ პორტფოლიოში Schweppes-ი შედარებით ახალი პროდუქტია, თუმცა ახალგაზრდებში საკმაოდ დიდი მოწონებით უკვე სარგებლობს.
იმისათვის, რომ Schweppes-ი ქვეყანაში უფრო პოპულარული გახდეს, ბრენდის მწარმოებელი ქართული კომპანია აქტიურად მუშაობს.
პრემიუმ კლასის შეფუთვით Schweppes-ი საქართველოს ბაზარზე სამი გემოთია წარმოდგენილი - მოჰიტო, ჯინჯერ ეილი და ტონიკი.
აღნიშნული პროდუქტი გამოიყენება როგორც პრემიალური გამაგრილებელი სასმელი და ასევე როგორც მასალა მრავალფეროვანი კოქტეილებისთვის. მაგ: ჯინჯერი ელისი და ვისკის ნაზავი, მსოფლიოში განთქმული, კლასიკური კოქტეილია.
2024 წელს Schweppes-ის ბრენდი 241 წლის გახდა. ყველაფერი კი დაიწყო ერთი გამომგონებლის დაჟინებით, რომელიც 40 წლის განმავლობაში ოცნებობდა უალკოჰოლო შამპანურზე და საბოლოოდ მსოფლიოში პირველი გაზიანი სასმელი შექმნა.
სასმელის ისტორია სათავეს იღებს შვეიცარიაში, ჟენევაში. პროდუქტი 1783 წელს იაკობ შვეპსისხელმძღვანელობით შეიქმნა, როდესაც მან გაზიანი მინერალური წყლის წარმოების გზა აღმოაჩინა.
იაკობ შვეპსმა, შექმნა გაზიანი სასმელების ახალი ხელოვნება, ამიტომ მან დახვეწა და დააპატენტა მინერალური წყლის შექმნის საკუთარი პროცესი.
შვეპსმა მალევე გააფართოვა ბიზნესი ჟენევიდან ინგლისში, სადაც მომხმარებლები სასმელს იმდროინდელი დაავადებების სამკურნალოდ იყენებდნენ.