რამდენია ქვეყნის საგარეო ვალი
2026 წლის იანვრის მდგომარეობით, საქართველოს სახელმწიფო საგარეო ვალი 9 533 739 ათას დოლარს შეადგენს, რაც ეროვნულ ვალუტაში დაახლოებით 25 653 385 ათასი ლარია. აღნიშნულის შესახებ მაჩვენებლები ფინანსთა სამინისტროს ვებგვერდზეა განთავსებული.
ფინანსთა სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული მონაცემების მიხედვით, 2026 წლის იანვარში 2025 წლის იანვართან შედარებით სახელმწიფო საგარეო ვალის მოცულობა 11,5%-ითაა გაზრდილი.
წინა თვესთან, ანუ 2025 წლის ნოემბერთან მონაცემებთან კი 2,6%-იანი ზრდაა.
სამინისტროს საიტზე განთავსებული მაჩვენებლებით, 2025 წლის იანვრის მდგომარეობით სახელმწიფო საგარეო ვალი მოცულობა 8,547,905 ათასი დოლარი იყო, რაც ეროვნულ ვალუტაში 24,584,628 ათას ლარს შეადგენდა.
2026 წლის იანვრის მდგომარეობით მთავრობის საგარეო ვალი 9 227 320 ათასი დოლარს შეადგენდა, რაც ეროვნულ ვალუტაში 24 828 873 ათასი ლარს უტოლდება.
იანვრის მონაცემებითვე, მრავალმხრივი კრედიტორების წინაშე დავალიანება 7 010 730 ათასი დოლარია, ანუ 18 864 473 ათასი ლარი.
საქართველოს სახელმწიფოს ყველაზე მსხვილი კრედიტორები არიან: აზიის განვითარების ბანკი (ADB), აზიის ინფრასტრუქტურის საინვესტიციო ბანკი (AIIB), ევროპის საინვესტიციო ბანკი (EIB), რეკონსტრუქციის და განვითარების განვითარების საერთაშორისო ბანკი (IBRD).