მაისში ფოთის საზღვაო ნავსადგურში მანქანებით დატვირთული კონტეინერების რეკორდული რაოდენობა დაფიქსირდა
ფოთის საზღვაო ნავსადგურში, 2025 წლის მაისში, მანქანებით დატვირთული კონტეინერების რეკორდული რაოდენობა დაფიქსირდა.
როგორც APM Terminals Poti • ეიპიემ ტერმინალს-ში განმარტავენ, 2025 წლის იანვრიდან დღემდე, პორტმა მაისის თვეში ყველაზე მეტი, 58 629 TEU კონტეინერი დაამუშავა. მიუხედავად იმისა, რომ იანვრიდან ამ დრომდე კონტეინერის დამუშავების მაჩვენებელი ყოველთვიურად მზარდია (აპრილი - 50 848 TEU, მარტი - 53 083TEU), მაისი ამ მხრივ კიდევ უფრო გამორჩეული იყო.
იანვარ-მაისის მონაცემებით, ჯამში APM Terminals Poti-ს მიერ 255 944 TEU კონტეინერი დამუშავდა. აღსანიშნავია, რომ 2025 წლის პირველ ხუთ თვეში 30314 ტეუთი (13,44%-ით) მეტი დამუშავდა 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით.
გაზრდილია საკონტეინერო გემების მიღებაც.
APM Terminals Poti-მა 2025 წლის მაისის თვეში 32 საკონტეინერო გემი მიიღო, აპრილში - 27 , ხოლო მარტში - 30.
მანქანით დატვირთული კონტეინერების რაოდენობა ისტორიულ მაქსიმუმზეა. მაისის თვეში ნავსადგურმა 2527 კონტეინერი მიიღო და დაამუშავა 7513 მანქანა, რაც წინა ორ თვესთან შედარებით მაღალი მაჩვენებელია: მარტი - 6134 მანქანა, აპრილი - 6310 მანქანა. გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში (მაისის თვეში) დამუშავდა 6709 მანქანა.