Kairos Logistics-ი ფოთში ტერმინალის აშენებას გეგმავს - ინვესტიცია 30 მლნ ლარამდეა
საერთაშორისო გადამზიდავი კომპანია Kairos Logistics-ი ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურის გაძლიერებას განაგრძობს და მალე თბილისთან ახლოს, ახალ A კლასის საბაჟო ტერმინალს გახსნის. როგორც Business Insider Georgia-სთან Kairos Logistics-ის გენერალურმა დირექტორმა მიხეილ ნამადოვმა განაცხადა, თბილისის გეზთან მდებარე Kairos Logistics-ი ახალი, A კლასის საბაჟო ტერმინალი, რომელიც 24 000 ევრო პალეტზე იქნება გათვლილი მაისში გაიხსნება.
აღსანიშნავია, რომ Kairos Logistics-ის A კლასის არსებული საწყობი, თბილისის გეზთან ახლოს მდებარეობს, მისი მოცულობა 6 300მ²-ია და გათვლილია 12 000 ევრო პალეტზე. სტანდარტული საწყობებისგან განსხვავებით, ის სთავაზობს +რეჟიმიანი ტვირთებისა და ტრანზიტული ტვირთების დასაწყობებას, ყველაზე მისაღები და ხელსაყრელი პირობებით.
A ტიპის საწყობი არ არის მხოლოდ სივრცე – ეს არის სტრატეგიული აქტივი, რომელიც კომპანიას შესაძლებლობას აძლევს, კიდევ უფრო მოქნილი და სწრაფი ოპერაციები განახორციელოს, რაც დაზოგავს მომხმარებლების დროს, მენეჯმენტს და ფინანსურ რესურსებს.
Kairos Logistics-ი ლოგისტიკურ პროექტს ახორციელებს ფოთშიც, სადაც კომპანია უკვე სამშენებლო ნებართვის მოპოვებაზე იწყებს მუშაობას.
უახლოეს კვირებში ვაპირებთ პროექტის შეტანას და სამშენებლო ნებართვას, როგორც კი მივიღებთ მაშინვე დავიწყებთ მუშაობას. აღნიშნული ტერმინალის მშენებლობისთვის სულ გვაქვს 27 ათასი კვ/მ ფართობი და პირველი ფაზა იქნება 6 000 ევრო პალეტზე გათვლილი და შემდგომში ნელ-ნელა გავზრდით წარმადობას 10 ათას ევრო პალეტამდე“, - აღნიშნა მიხეილ ნამადოვმა
კომპანია აღნიშნული პროექტის განხორციელებას საკუთარი და მოძიებული ფინანსებით აპირებს. პროექტის სავარაუდო ინვესტიცია 30 მლნ ლარამდეა, რომელიც მიწის და ინფრასტრუქტურის მოწყობის ღირებულებასაც აერთიანებს.
ჩვენთვის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი გამოწვევაა, რომ დახლებზე ნაკლებად არის წარმოდგენილი ქართული ადგილობრივი პროდუქცია - მარიამ ქვრივიშვილი
16.02.2026.10:38
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის განცხადებით, ფასების შემცირებასთან დაკავშირებით დაწყებული პროცესის ფარგლებში გამოიკვეთა ერთი უმნიშვნელოვანესი გამოწვევაც, რომ დახლებზე ნაკლებად არის წარმოდგენილი ქართული ადგილობრივი პროდუქცია.
„ეს არის ჩვენთვის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი საკითხი - ერთი მხრივ, ჩვენი ამოცანაა იმპორტზე დამოკიდებულების შემცირება, მეორე მხრივ, ადგილობრივი წარმოების კიდევ უფრო მეტად ხელშეწყობა, რომ დავეხმაროთ ადგილობრივ მეწარმეებს და არსებული ბარიერები ერთობლივი ძალისხმევით, კონსტრუქციული დიალოგის საფუძველზე დავძლიოთ, მოვძებნოთ სწორი ბალანსი და გამოსავალი, რომელიც საინტერესო და მომგებიანი იქნება კერძო სექტორისთვის, ამავდროულად, ხელს შეუწყობს მცირე და საშუალო მეწარმეობის განვითარებას - საბოლოო ჯამში, უნდა მივიღოთ ის შედეგები, სადაც ჩვენი მოსახლეობის ინტერესები იქნება გათვალისწინებული" - განაცხადა მარიამ ქვრივიშვილმა.
ეკონომიკის მინისტრმა კიდევ ერთხელ ხაზი გაუსვა ქვეყანაში არსებულ თავისუფალ საინვესტიციო და ბიზნესგარემოს. მარიამ ქვრივიშვილის განცხადებით, 2012 წლიდან დღემდე არ არსებობს არც ერთი ფაქტი, როდესაც თუნდაც ერთი კომპანია იტყვის, რომ მასზე რაიმე ზეწოლა ხორციელდებოდა.
„ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ყველაზე მეტი კავშირი აქვს კერძო სექტორთან, ბიზნესის წარმომადგენლებთან და ჩვენი მთავარი ამოცანაა, მაქსიმალურად გვერდში დავუდგეთ, ხელი შევუწყოთ ბიზნესს იმისთვის, რომ მათთან ერთად ყოველწლიურად გავზარდოთ ქვეყნის ეკონომიკა" - აღნიშნა მარიამ ქვრივიშვილმა.